A világ egyik legnagyobb ilyen dinókeltetőjére bukkantak a Delhi Egyetem kutatói. Tanulmányozásával több dologra is fény derült a titanosaurusok szaporodásáról.
A dinoszauruszok kapcsán rendszeresen jelennek meg érdekesnél érdekesebb felfedezések. Csak az elmúlt időszakban kiderült, hogy a T-rexhez hasonló theropodák okosabbak lehettek, mint az eddig hittük. Arra is fény derült, hogy egy hatalmas ragadozó lehetett a tengeri ichtioszaurusz, mely akár 35 méteresre is megnőhetett.
Most egy indiai felfedezés enged betekintést az indiai szubkontinensen létezett titanosaurusok (Titanosauria) életébe, miután egy, a Delhi Egyetem kutatói 92 megkövesedett fészket találtak ezen állatoktól. Ezekben több mint 250, jó állapotban megmaradt tojást tártak fel, melyek érdekes információkkal szolgáltak – az eredményeket a Plos One folyóiratban publikálták.
A szerzők a közép-indiai Lameta-formációban talált csontokat és tojásokat tanulmányozták – ezek a késő-kréta időszakra, azaz 100,5 és 66 millió évvel ezelőttire datálhatók. Kutatásaik során hat különböző tojásfajt azonosítottak, mely a titanosaurusok nagyobb változatosságát sugallja ezen a területen, mint azt eddig gondolták.
Emellett egy olyan érdekes felfedezést is tettek a fészkek elrendezése nyomán, hogy ezek a dinoszauruszok sekély gödrökbe rejtették a tojásaikat, mely napjaink krokodiljainál figyelhető meg – foglalta össze az Interesting Engineering.
A vizsgálatok során találtak egy „tojást a tojásban” is, amivel arra következtetnek, hogy a titanosaurusoknak hasonló szaporodásbiológiájuk volt, mint a madaraknak – egymást követően rakhatták le a tojásaikat, mint a modern madarak is.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)
Forrás: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!