A NASA műszerei vasárnap jeleztek be, amikor a részecskék először elérték a Föld mágneses mezejét.
Egy 600 km/másodperc gyorsaságú napszél érte el a Földet vasárnap – számolt be róla a Science Alert. Bár maga az esemény nem túl extrém – hasonlóra, erősebbre korábban is volt már példa –, a mostani teljesen meglepte a szakembereket, az esemény ugyanis egyetlen előrejelzésben sem szerepelt.
A napszél akkor keletkezik, amikor a központi csillagunk gravitációja már nem tudja visszatartani a nagy energiájú részecskéket, így azok kilökődnek a Föld felé. Bár a Nap működése kapcsán még mindig sok a kérdőjel, a kutatók úgy vélik, hogy ezek a kidobódások a csillag nagy fényes foltjaiból származnak. Ezeket képesek megfigyelni, így viszonylag nagy pontossággal előre lehet jelezni az űridőjárás alakulását – azt, hogy mikor történik egy kilökődés, valamint, hogy az milyen erős lesz.
Éppen ezért érte váratlanul a szakembereket, hogy vasárnap reggel a NASA Deep Space Climate Observatory nevű rendszere enyhe napszelet érzékelt a Földnél, ami a nap során egyre intenzívebbé vált. A napszél részecskéit még kedden hajnalban is észlelni lehetett, ezek körülbelül 551 km/másodperces sebességgel ütköztek a Föld mágneses mezőjének.
Hogy pontosan mi okozza a mostani napszelet, egyelőre nem tudni. Az elképzelések szerint vagy egy korábban érkező napszélről lehet szó, vagy egy olyan koronakidobódásról, amiről lemaradtak a szakemberek.
A szakemberek a mostani eseményt G2-es erősségűnek sorolták be, ami a második legenyhébb a G1-től G5-ig tartó skálán. A G2-es napviharok hatással lehetnek a sarki energiarendszerekre, valamint befolyásolhatják az űrhajók pályájának előrejelzését.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!