cserhalmi györgy

75 évesen újra dolgozik Cserhalmi György

A legfontosabb és a legjobb hír vele kapcsolatban, hogy ismét dolgozik. Sokan féltették Cserhalmi Györgyöt, akit az elmúlt években alaposan próbára tett az élet.

Elvesztette élete párját, Erzsébetet, a feleségét. A gyász már-már lehetetlen feldolgozása közepette pedig egyik betegség követte a másikat. A Kossuth-díjas színész megharcolt a gyilkos kórral. S közben ritkán adott életjelet magáról; a világ zaja, csörömpölése helyett Kékkút csendjét választotta. Ám most újra próbál, s munkával ünnepli, hogy február 17-én betölti a hetvenötödiket.

„Nyilván ahogy múlik velünk az idő, az idegrendszerünk, a pszichénk, minden változik. Nem beszélve arról, hogy van egy gondolkodásmód, s jó esetben az sincs lehorgonyozva…”

Cserhalmi György élete a színház / Fotó: Czerkl Gábor Cserhalmi György élete a színház / Fotó: Czerkl Gábor

Pillanatfelvétel Cserhalmi György életéből. De ez nem a régmúlt jelenete, hanem nagyon is a jelené. A népszerű színművész annak apropóján mondta ezt, hogy újra próbál. Egy olyan darabon dolgozik, amelyet nyolc esztendővel ezelőtt már rendezett. Jó érzés munkáról, színházról írni vele kapcsolatban. Felemelő, hogy ez a különleges tehetségű, megzabolázhatatlan, öntörvényű férfi, generációk kedvence nem a magányról, a lelki vagy a testi sebekről beszél. Mert volt benne része, nem is kevés. A székesfehérvári Vörösmarty Színház a brutális rezsiárak miatt január 1-jétől február 28-ig zárva tart. De a város vágyik a kultúrára, az újra, az értékesre, ezért a polgármester, dr. Cser-Palkovics András felajánlotta a városháza dísztermét a Vörösmarty Színház társulatának.

A többi már történelem.

Cserhalmi a 80 huszár című 1978-as filmben Polgár Gézával / Fotó: NFI - Youtube Cserhalmi a 80 huszár című 1978-as filmben Polgár Gézával / Fotó: NFI – Youtube

Illetve történelem lesz. Mert erről a Tizenkét dühös ember című, újjávarázsolt darabról – már csak a különleges helyszín okán is – évek múlva is beszélnek majd. A darabról, amelyet nyolc év után újra Cserhalmi György rendez, s aki ezzel kapcsolatban megjegyezte: „ Ez most egy új színdarab, nem ugyanaz, mint nyolc évvel ezelőtt volt. Ahhoz ugyanaz a tér kéne, meg ugyanazok a feltételek. De hát mi is nyolc évvel idősebbek vagyunk. Tehát nagyon megváltozott a helyzet…”

Elhagyni Kékkút csendes melankóliáját, s visszatérni az élet sűrűjébe. Ez most Cserhalmi György útja. A magányt felváltja a város zaja, a társulat, a kollégák hangja, s hamarosan a közönség tapsa. Talán valamiféle gyógyír lehet ez a sok fájdalmas pillanaton túljutott művész számára. 2016-ban elvesztette a feleségét. Az asszonyt, akit mindennél jobban szeretett. Mintha kimetszettek volna egy jókora darabot a szívéből. Akkoriban döntött úgy, hogy Kékkúton próbál meg túlélni, a Balaton-felvidék harmóniájától segítve. De a teste szinte követte a lelkét a fájdalom útján. Életmentő műtétet hajtottak végre rajta, s közölték vele, hogy rákos. Hatvankilenc kilóra fogyott, de nem adta fel. Lánya, Sára, valamint két unokája, Gazsi és Lenke tartották benne a lelket. És mondta is:

„ 69 kilóról eljutottam 86-ig. Tehát nem hálni jár belém a lélek, ahogy szokták mondani mifelénk, hanem dőzsölget bennem…”

Egy ország aggódott érte. Ő nekünk A Cserhalmi. A férfi, aki színészként, magánemberként is utat mutat, értéket közvetít, a különleges művész, akiről Wim Wenders zseniális rendező azt mondta, benne van a legjobb tíz színészben, akivel valaha dolgozott. Generációk nőttek fel úgy, hogy a kedvencükké választották. Rózsa Sándor, Ötödik pecsét, Nyolcvan huszár, 141 perc a befejezetlen mondatból, Mephisto, Nagy generáció, s persze, a Dögkeselyű. Megszámlálhatatlan legendás karakter. Sokat és sokszor láttuk, mégis keveset tudunk róla. De Cserhalmi György naplót ír Kékkúton, amelyben talán minden benne lesz róla és a mögötte hagyott immár 75 esztendőről. Erről azt mondta: „ Sárinak, a lányomnak itt akarok hagyni valamit, ha végleg el kell menni. Meg akarok valamit menteni a múltamból, az emlékeimből, Eljött az ideje, hogy a fontos dolgok leírva is megmaradjanak…”

Cserhalmi György, a Nemzet Színésze, Kossuth- és Balázs Béla-díjas érdemes művész február 17-én ünnepli a 75. születésnapját. Amikor megkerestük, hogy felköszöntsük, csak annyit mondott:

„ Köszönöm a jókívánságokat, most próbálok, ez a legfontosabb. A közös munka elején vagyunk.”

Még sok-sok sikert és boldog születésnapot, művész úr!

Fotó: MTI – Zih Zsolt

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!