A brit kormány minden ötletet bevet, hogy csökkentse a szigetország károsanyag-kibocsátását. E törekvések egyike egy különleges erőmű megépítése, amelyet űrbéli körülmények közt működtetnének.
Mintegy 16 milliárd fontba, vagyis átszámítva nagyjából 7158 milliárd forintba kerülhet az a grandiózus projekt, amely egy újabb, környezetvédő megoldás bevezetését takarja az Egyesült Királyságban. A konkrét munka ugyanakkor nem a Földön zajlana, hanem a világűrben – ezzel együtt a fejlesztés eredményét is ott hoznák működésbe.
A koncepciót – amely a Net Zero Innovation Portfolio nevű kezdeményezés része – a The Next Web mutatta be. Ahogy cikkükben írják, egy űrbéli naperőműről van szó, amely a magasban (konkrét az űrben) gyűjtené össze a napenergiát, amit aztán rádióhullámok segítségével a földi állomásnak továbbítana. Ez a szakértők szerint egy állandó, éjjel-nappal, mindig elérhető energiaforrást jelenthetne – feltéve, hogy a műszaki kihívásokat sikerül áthidalni.
Ahhoz ugyanis, hogy a napenergia odafönt befogható és továbbítható legyen, ki kell építeni egy erre a célra tervezett naperőművet. Ezt a feladatot egy különleges műholdra bízná a brit kormány. A hatalmas és mintegy 2000 tonnás szerkezet alacsony Föld körüli pályán keringene. Oldalain napelemeket helyeznének el, amik fel-, illetve befognák a központi csillagból érkező sugarakat.
A műhold összeszerelését a Földön ugyanakkor nem lehet elvégezni – ehhez darabokban kell feljuttatni, és ott (például) robotokra bízva apránként összerakni és működésbe hozni. Az sem elhanyagolható probléma, hogy egy ilyen berendezés darabjait egyetlen rakétaindítással biztosan nem lehet elég magasra juttatni. A másik kérdés az energia továbbítása. Egy ilyen projektnél ráadásul eleve nagyobb távolságot kellene áthidalni, így okkal feltételezhető, hogy a befogott energia töredéke jutna csak el a Földre.
A szakértők szerint az űrnaperőművet valamilyen különleges borítással is el kell látni, hiszen egy ilyen berendezést sokkal intenzívebben érnék a napsugarak, a Föld körül keringő űrszemétről nem is beszélve. Ezek utóbbiak között nagyobb darabok is akadnak, amelyek egy űrhajóban is komoly károkat okozhatnak.
Forrás, fotó: hvg / Karantén.com
Karanten.com, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!