a dinoszauruszokat kipusztító aszteroida is eltörpül a földet eltaláló legnagyobb égitest mellett

A dinoszauruszokat kipusztító aszteroida is eltörpül a Földet eltaláló legnagyobb égitest mellett

Az amerikai Rochesteri Egyetem kutatói szerint nem 15, hanem 25 kilométer átmérőjű volt az az aszteroida, amely 250–280 kilométeres krátert hozott létre.

Azt már régóta tudjuk, hogy a dinoszauruszok kihalását egy aszteroida becsapódása okozta, kiderült azonban, hogy nem ez volt a legnagyobb égitest, amely eltalálta a bolygónkat. Egy, a Journal of Geophysical Research: Planets című tudományos lapban megjelent publikáció szerint jóval azelőtt, hogy a fák megjelentek volna a Földön, egy 25 kilométeres aszteroida csapódott be a bolygóba, s ez alakította ki a mai Johannesburgnál lévő Vredefort-krátert.

A becsapódáskor a kráter becsült mérete 250-280 kilométer lehetett. Ezt eredetileg egy 15 kilométer széles aszteroidának tulajdonították, ám az amerikai Rochesteri Egyetem kutatóinak új számítása szerint nem 15, hanem 25 kilométeres lehetett.

Összehasonlításképpen: a dinoszauruszok kihalását egy 5-15 kilométeres aszteroida okozta.

A szakemberek a mérések alapján azt találták, hogy egy 15 kilométeres égitest becsapódása 172 kilométeres krátert hagyna maga után.

Bár a becsapódáskor még nem sok élet volt a Földön, a tudósok úgy vélik, nagyobb hatással lehetett a klímára az aszteroida, mint a dinoszauruszok kihalását előidéző. A nagy mennyiségű por a bolygó különböző pontjain akár évtizedekre is elzárta a napsütést a felszín elől. Ez jelentős mértékben lehűtötte a bolygót, majd a becsapódás során felszabaduló szén-dioxid miatt a por elülepedésekor több Celsius-fokkal is megemelte a bolygó átlaghőmérsékletét.

A szakemberek úgy vélik, az új eredményeknek köszönhetően a jövőben jobban megértik majd, mi történt a Földdel nagyjából 2 milliárd évvel ezelőtt.

 

Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!