Riasztó forgatókönyvvel állt elő a német közüzemi hálózati felügyelet (Bundesnetzagentur) vezetője. Klaus Müller szerint az egyetlen gyógyszer a fokozott takarékoskodás.
Klaus Müller a ZDF német közszolgálati televíziónak adott interjújában felhívta a figyelmet arra, hogy a német fogyasztók már most is a korábbi összeg dupláját fizetik, noha az ukrajnai orosz háború hatásai még alig érezhetők.
2023-tól azonban a gázt használóknak az árak legkevesebb megháromszorozódásával kell számolniuk. Ezért – mint fogalmazott – csak az a megoldás, hogy már mostantól takarékoskodni kell.
Müller szerint a politika döntésétől függ annak megakadályozása, hogy a gázkereskedők a magasabb beszerzési költségeket a fogyasztókra hárítsák át. Ezzel összefüggésben két lehetőséget említett.
- Az egyik az, hogy az állam milliárdokkal támogatja az importőröket. .
- A másik variáns viszont az lenne, hogy „szabadon engedik” az árakat, és azt követően célirányosan azokat támogatják, akik erre a leginkább rászorulnak.
A hatósági vezető nem osztotta azokat az aggodalmakat, amelyek szerint a magánháztartások gázhiány esetén hátrányos megkülönböztetésben részesülnének.
„A német és az európai jogi szabályozás szigorúan előirányozza a magánháztartásoknak az utolsó leheletig történő védelmét”
– jelentette ki.
Az orosz gázszállítások fokozatos csökkenésére és nem kizárt teljes leállítására utalva Klaus Müller úgy vélekedett:
Ilyen esetben szavai szerint az ország továbbra is kap gázt Norvégiából, továbbá a belga vagy a holland terminálokból, azt követően pedig közvetlenül a német part menti terminálokból.
„Nem nagyon valószínű”, hogy az emberekhez otthonukban ne érkezzen egyáltalán gáz – fogalmazott.
Jóval borúlátóbban nyilatkozott ugyanakkor Rainer Dulger, a munkaadók szövetségének elnöke.
Dulger szerint a gázválság kapcsán Németországot történetének legnagyobb válsága előtt áll.
„A legőszintébben ki kell jelentenünk: azt a jólétet, amelyet hosszú idő óta élvezünk, első ízben fogjuk elveszíteni”
– jelentette ki.
Egy tekintélyes német épülettechnológiai szakértő mindezzel párhuzamosan arra hívta fel a figyelmet, hogy az embereknek meg kell, tanulniuk takarékoskodni.
Messari Becker szerint a kialakult gázválság kapcsán úgy vélte: nem ördögtől való a fa és széntüzelésű kályhákhoz való visszatérés.
A klímavédelem szempontjából mindez természetesen visszalépést jelent. A jelenlegi helyzetben azonban kevés az alternatíva – fogalmazott.
A magánháztartások esetében ki kell meríteni a fosszilis energiával való takarékoskodás összes lehetőségét – jelentette ki a szakértő, aki szerint az emberek nincsenek tisztában a lehetőségekkel.