Fekete csíkot ragasztottak a pécsi taxisofőrök a gépkocsik szélvédőjére 1973. december 8-án. „Az előző nap éjszakáján meggyilkolt kollégájukat gyászolták, a 41 éves Schunk Jánost” – számolt be a bűntettről a Magyar Rendőr. Az emberölést csak úgy, mint az 1997-es taxisgyilkosságot fiatalok követték el aljas indokból, azért, hogy pénzt szerezzenek.
Egy buszsofőr vette észre az út szélén álló taxitól néhány méterre fekvő embert. Megállt, megnézni, hogy mi történt, és a még életben lévő, több sebből vérző férfi annyit el tudott még mondani neki, hogy megszurkálták. A tettesek négyen voltak, két nő és két férfi, az utasai. A kiérkező mentők pedig már csak a halál beálltát állapíthatták meg. A buszsofőr értesítette a rendőrséget is. „Péntek éjszaka volt – ennek ellenére rövid időn belül talpon állt a Baranya megyei Rendőr-főkapitányság állományának nagy része” – írta a lap.
Nyomozók mellett közrendvédelmiek, vizsgálók és önkéntes rendőrök is bekapcsolódtak a tettesek kézre kerítésére. A nyomozásról dr. Bencze Lajos őrnagy, a megyei bűnüldözési osztályának vezetője azt mondta a Magyar Rendőr újságírójának, hogy a buszsofőr beszámolója alapján a nyomozás fő irányát a Pécsett és a város környékén élő romák ellenőrzésére összpontosították. „A helyszínen, sajnos, semmilyen használható nyomot nem találtunk, amiből a tettesek távozásának irányára következtethettünk volna” – tette hozzá.
A rendőrök megtudták, hogy a taxi a pécsi Volán tulajdonában volt, s a rádióforgalmazás alapján pedig meglett az is, hogy melyik vendéglőhöz kérték a taxit. Ide ki is mentek a rendőrök, és a Hősök terénél található hely vezetője beszámolt nekik arról, hogy két fiatal fiú és két lány kért taxit. Közben a Pécshez közeli Csertőn járt nyomozók megtudták a négy fiatal nevét is, sőt azt is, hogy a kis csapat egyikük rokonától elvitt egy disznóölő kést.
„Bizonyosak voltunk benne, hogy ugyanarról a késről van szó, amelyet nem messze az áldozattól, a hóban találtunk. Feltételeztük, hogy a tettesek valamelyik közlekedési eszköz igénybevételével próbáltak menekülni, ezért három nyomozócsoport indult a Szigetvár – Kaposvár, a Szigetvár – Barcs és a Szigetvár – Pécs vasútvonalak állomásai várótermednek ellenőrzésére” – folytatta bűnüldözési osztály vezetője.
Az egyik járőr önkéntes rendőrökkel a mozsgói vasútállomás ellenőrzését kapta feladatul. A váróteremben egy békésen szundikáló idős embert és egy négytagú fiatal társaság tagjait – a 19 éves K. Sándort, az élettársát, a 16 éves B. Karolint, a 17 éves F. Józsefet és élettársát T. Ilonát – találtak. Feltűnő volt, hogy a hatóság emberei láttán összerezzentek. Bevitték őket a rendőr-főkapitányság fogdájába, és ennél több nem is kellett, a fiatalok beismerték a gyilkosságot.
Az emberölést a 17 éves F. József nevű fiatal követte el. A lap cikke szerint nem tudta megmondani, hogy miért tette, és utólag állatnak nevezte magát, aztán, hogy nem gondolta, hogy ez lesz belőle, illetve azt kívánta, hogy akasszák fel, amit azonban csak színjátéknak gondoltak. A fiatal szinte hetenként váltogatta munkahelyeit, sőt akadt olyan eset is, hogy a belépés napja megegyezett a kilépésével.
A gyilkosság elkövetéséhez vezető út
József arról is beszélt a rendőröknek, hogy ittas volt, amikor a gyilkosságot elkövette, de a disznóölő kés elhozatalakor, még józan volt. Társa, a 19 éves K. a gyilkosság elkövetése előtt szabadult. 25 napra zárták el verekedés miatt. A fiatalok a nyomozóknak elmondták, hogy pénzt akartak szerezni. Miközben azon tanakodtak, hogy ezt miként érjék el, F. József azt pedzegette, hogy a taxisoknál mindig van pénz, K. Sándor pedig azzal állt elő, hogy a taxist szúrják le.
Miután elindultak a vendéglőből a Schunk János vezette taxival, először Csertőre egyikük rokonaihoz vitették magukat. „A rokonokat kissé váratlanul érte a látogatás, de nem utasították ki a váratlan vendégeket. Borral, étellel kínálták őket – nagy karéj kenyereket vágtak egy disznóölő késsel.
A taxis is az asztalnál ült, de nem evett, sürgette őket, hogy induljanak tovább. Mintegy fél óra múlva aztán felkerekedett a négytagú társaság – a disznóölő kés azonban F.-nél maradt. Itt beszélték meg egyébként, hogy a lányok az országúton egy félreeső helyen kiszállnak, mintha valami „dolguk” lenne – a fiúk pedig „cselekszenek” – idézték vissza az eseményeket.
Ennek megfelelően helyezkedtek el a kocsiban is: K. Sándor a sofőr mellé, F. pedig mögé ült. A lányok egy idő múlva kiszálltak a taxiból. Ekkor F. József többször belemártotta a kést a taxisba, majd dulakodni kezdtek. Schunk Jánosnak sikerült kiszabadítania magát és kiugrania az autóból és több sebből vérezve futni kezdett. A két fiatal azonban utolérte, és K. Sándor újabb késszúrása, immár az ötödik, végzetes lett. A kegyetlen fiatalok a magatehetetlen fekvő taxistól elvették az aznapi bevételét, 220 forintot és menekülőre fogták.
A történtek után a Dunántúli Napló részletesen írt arról is, hogy a fiatalok folyamatosan pénzszűkében voltak. Zálogházba adott bundákkal fizették a fuvarokat, T. Ilonát és szolgáltatásait gyakran „felajánlották a fiúk” pénzért, aki nem is bánta a dolgot. A lapnak olyan információja volt, hogy a fiatalok nemcsak a napi bevétel miatt tervelték ki a taxis megölését, hanem azért is, hogy megszerezzék az autót és azzal külföldre disszidáljanak.
A fiatalokat a Pécsi Megyei Bíróság bűnösnek találta előre kitervelt, nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntettében. K. Sándor és F. József társtettesként életfogytiglant, illetve 15 évet kapott. A bűnrészesnek mondott lányok közül T. Ilona 11 évet, B. Karolin pedig 10 év szabadságvesztést kapott.
Fotó: Magyar Rendőr – Arcanum
Forrás: Arcanum / Dunántúli Napló Archívum / Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!