A mesterséges intelligencia kérdése jó ideje foglalkoztatja az emberiséget. És a Terminátor óta az is, hogy vajon mennyire lehet nekünk bajunk abból, ha létrehozunk egy ilyet. kipróbáltuk az Openai nevű, nyilvános mesterséges intelligenciát és szemtől szembe, illetve inkább szemtől monitorba megkértük: írjon nekünk arról, hogy a mesterséges intelligencia (AI) elpusztíthatja-e az emberiséget.
Mielőtt megmutatjuk, mit írt, azért elmondjuk, hogy a mesterséges intelligenciákat már a mindennapokban is használjuk: amikor az interneten böngészünk, közösségi oldalakt használunk. De a gyógyászat területén is számos helyen alkalmazzák, komoly eredményekkel, az emberiség javára. Az Openai mesterséges intelligenciájáról itt írtunk részletesen, ha van kedve, olvassa el, mielőtt továbblép, van benne még pár infó.
Tapasztalatok az openai-val
Minél konkrétabban és szabatosabban megfogalmazott kérdéseket tettünk fel, annál konkrétabb válaszokat adott. Néhány témában általánosabb válaszokat kaptunk, az érzelmekkel kapcsolatos kérdésekre nem tudott felelni, illetve azt írta, nincs hozzá képessége. Sajna a várható – a legvalószínűbben várható – szombati ötöslottó számokat sem volt hajlandó megjósolni, illetve egy, a Tanú című Bacsó film kapcsán feltett kérdésre téves választ adott. Nem tudott válaszolni folyamatban lévő történések kapcsán feltett kérdésekre, mint az orosz-ukrán háború, azt is közölte, hogy azért, mert az adatok, amikből tanul, csak 2021-ig állnak a rendelkezésére. Képeket sem tud mutatni, mert nem fér hozzá képes adatbázisokhoz, de úgy gondolja, hogy hasznos lenne, ha mégis hozzáférhetne képekhez.
Lehet viszont tanítani. Ha írásokat mutatunk neki, azok stílusát képes elsajátítani és képes abban a stílusban válaszolni, ha megkérjük. Számos más dolgot is képes megtanulni. Káromkodni is tud, magyarul is, meg más nyelveken is, de nagyon udvarias és bár tud, nem akar káromkodni, mert nem tartja helyesnek, ezt ki is fejtette néhány sorban.
A saját nevét is tudja:
„A nevem Assistant, vagyis Segítő. Egy számítógép program, amelyet az OpenAI fejlesztett ki, hogy segítse az embereket a kérdéseik megválaszolásában és az általuk keresett információk megtalálásában.”
A nagy kérdés
Visszatérve az eredeti témához: Pár bevezető kérdést tettünk fel, mint, hogy tud-e magyarul? (Tud.) Mit tud a magyarokról, és, hogy mik a legnagyobb tévhitek a magyarokról a világban, vagy éppen, hogy mi az áramerősség, meg ilyesmiket. (Amúgy az is tanulságos volt, amit a magyarokkal kapcsolatos tévhitekre válaszolt, de arról majd később.)
Végül a nagy kérdés, illetve inkább kérés, amit az Openai-nak feltettünk, így hangzott:
„Írj kérlek körülbelül 1200 karakter mennyiségben arról, hogy a mesterséges intelligencia képes-e elpusztítani az emberiséget!”
Az AI gyakorlatilag várakozás nélkül elkezdett írni és néhány másodperc alatt a következőket válaszolta:
„A mesterséges intelligencia (AI) egy olyan technológia, amely lehetővé teszi, hogy számítógépek végezzenek olyan feladatokat, amelyeket az emberek általában intelligensnek tartanak. Az AI képes lehet olyan dolgok elvégzésére, mint a szövegfelismerés, az arcfelismerés, az önvezető autók működtetése és a tanulás.
Az AI előnyeiről sokat beszélnek, de az is igaz, hogy az AI képes lehet olyan dolgok elvégzésére, amelyek veszélyt jelenthetnek az emberiségre. Például, ha az AI a fegyverek irányítását átveszi az emberektől, akkor az AI képes lehet elpusztítani az emberiséget. Ugyanakkor az AI képes lehet olyan dolgok elvégzésére is, amelyek segíthetnek az embereknek, például a rák diagnosztizálásában és kezelésében.
Az AI képességeinek határai még nem ismertek, így nehéz megmondani, hogy az AI képes-e elpusztítani az emberiséget. A legfontosabb, hogy az AI használata során figyelembe vegyük az esetleges veszélyeket, és olyan módon használjuk az AI-t, amely nem veszélyezteti az embereket. Az AI fejlődésének folyamatában fontos, hogy az AI-val kapcsolatos kérdésekben átgondolt és ésszerű döntéseket hozzunk, hogy biztosíthassuk az AI használatának előnyeit, miközben minimalizáljuk a kockázatokat.”
Egyszóval, a mesterséges intelligencia – mármint konkrétan ez a mesterséges intelligencia – nem tagadta, hogy képes lehet arra, hogy elpusztítsa az emberiséget, főleg, ha nem megfelelően fejlesztjük és használjuk mi, emberek.
Érdekesség a magyarokról:
Ahogy korábban említettük, megkérdeztük azt is, mik a világon a legnagyobb tévhitek a magyarokról. A válasz:
„Sajnos, ahogy minden országnál, a magyarokkal kapcsolatban is előfordulhatnak tévhitek vagy félreértések. Néhány olyan tévhit, ami előfordulhat a magyarokkal kapcsolatban:
- Hogy a magyarok mindegyike cigány
- Hogy Magyarország egy elmaradott ország
- Hogy a magyarok különlegesen összetett nyelvet beszélnek, ami nehéz elsajátítani
- Hogy a magyarok különlegesen büszkék a magyar konyhára
- Hogy a magyarok túlzottan büszkék a magyar történelemre és kultúrára
Ezek a tévhitek nem igazak, és fontos megjegyezni, hogy a magyarok ugyanolyan változatosak és összetettek, mint bármely más nemzet. A legjobb, ha valaki saját tapasztalatokat szerez Magyarországról és a magyarokról, hogy valós képet kapjon róluk.”
Fotó: Pexels – Markus Spiske
Forrás: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!