12.5 C
Budapest

Amikor a beteg első kérdése ez lesz a klinikán: van önöknél MI?

Dátum:

„Arról a napról álmodok, amikor a beteg bejön egy mellrák-központba, és azt kérdezi majd: van önöknél mesterséges intelligencia?” – fogalmazott Tabár László specialista, aki ígéretesnek tartja a hazai kísérleti fejlesztéseket.

Magyarország fontos kísérleti tereppé vált a mesterséges intelligencia (MI) tesztelésére a rákdiagnosztikában, az eredmények pedig bíztatók – írja a The New York Times.

Az amerikai lap a Bács-Kiskun megyei kórház radiológiai osztályának tapasztalatairól számolt be, köztük egy olyan esetről, amikor a röntgenfelvételek alapján két radiológus sem tudta azonosítani a melldaganatot egy páciensük mammográfiai vizsgálata során. Az osztályon bevetett mesterséges intelligencia ugyanakkor riasztotta őket, ezért visszahívták a beteget biopsziára, erre a jövő héten kerülhet sor.

A The New York Times szerint az MI-szoftverek fejlődése lassan áttörést hozhat a mellrák diagnosztizálásában, mivel olyan jeleket azonosíthat, amelyeket az orvosok esetleg nem vesznek észre. A szoftver hatékonysága már most is figyelemre méltó, legalábbis vetekszik a radiológusok eredményességével.

A lap felidézi, hogy Magyarországon évente 35 ezer rákszűrést végeznek öt kórházban, az MI-t pedig 2021 óta használják a rákdiagnosztikában.

Tabár László mellrák-specialista azt nyilatkozta, őt meggyőzte a technológia.

„Arról a napról álmodok, amikor a beteg bejön egy mellrák-központba, és azt kérdezi majd: van önöknél MI?”

A lapnak nyilatkozott Kecskeméthy Péter, a rákdiagnosztikára specializálódott MI-szoftvereket fejlesztő Kheiron Medical Technologies társalapítója. A szoftvert több mint ötmillió mellrákos beteg röngenfelvételével tanították be, majd 2022-ben 275 ezer mellrákos esetnél tesztelték a tudását. Kecskeméthy szerint a program hatékonysága megegyezett a radiológusokéval (a szofvert mintegy második véleményként használták az esetek diagnosztizálásakor). Emellett legalább 30 százalékkal csökkentette az orvosok munkaterhelését. Egy másik rákklinikán pedig a szoftver használata óta 13 százalékkal javult a rosszindulatú daganatok észlelési aránya.

Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...