A GLASS-z13 kódjellel ellátott galaxis 300 millió évvel az ősrobbanás után keletkezhetett. Ha a számítás helyes, 100 millió évvel lehet idősebb az eddig ismert legősibb galaxisnál.
Az elmúlt héten már láthattuk, mire képes a világ legfejlettebb távcsöve, a James Webb űrteleszkóp. A NASA kiadta az első, tudományos megfigyelésből származó fotókat, amelyeken láthatunk például
- egy 32 millió fényévre lévő fantomgalaxist,
- egy fényes csíkot, amiről kiderült, hogy az is egy galaxis,
- a Jupitert,
- egy 1150 fényévre lévő bolygó légkörét,
- és még egy más rakás izgalmas dolgot.
Most egy, az eddigi megfigyelésekből származó újabb izgalmas dologra derült fény. A New Scientistarról ír, hogy a szerkezet megfigyelhette az eddigi legtávolabbi galaxist: a GLASS-z13 fénye valamivel több mint 300 millió évvel az ősrobbanás utánról származik.
A mérési eredményeket tartalmazó publikációt már beadták a The Astrophysical Journal Letters című tudományos laphoz, jelenleg a szakértők vizsgálják át a számítások helyességét. Az ArXiv-en azonban már elérhető a tanulmány.
Amíg az eredmény nem lesz hivatalos, a legősibb galaxis a Gn-z11 marad. Ez a számítások alapján 400 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett, vagyis a mostani objektum nagyjából 100 millió évvel idősebb lehet. Érdekesség, hogy a GLASS-z11-nek már van a korongra utaló jellemzője is.
Ha a mérés helyes lesz, az azt is jelenti, hogy sokkal több ősi fényes galaxis van a világűrben, mint amennyivel eddig számoltak a tudósok.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!