elmarasztaló értékelést kapott brüsszelből a magyar kormány, komoly veszélyben az eu pénzek

Elmarasztaló értékelést kapott Brüsszelből a magyar kormány, komoly veszélyben az EU-pénzek

Az EU-s támogatások körül folyó vitában Magyarországra nézve kedvezőtlen álláspontot tükröz az EP-képviselők által ma publikált jelentés. A 17 pontot érintő kifogások mellett azt javasolják a jelentéstevők, hogy az Európai Bizottság (EB) – és az Európai Tanács – továbbra is tartsa függőben három magyar Operatív Program kötelezettségvállalási keretét, összesen mintegy 3000 milliárd forint értékben, amíg a gyakorlatban be nem bizonyosodik, hogy valós korrupcióellenes lépések történnek Magyarországon.

„Bár Magyarország tett lépéseket a helyes irányba, ám ha a magyar parlament 17 pontból álló jogállamisági csomagját tüzetesen megnézzük, akkor nem juthatunk arra a következtetésre, hogy megvalósulna jogállamiság és az uniós támogatások védelme” – jelentette ki egy ma délelőtti, fontos európai parlamenti sajtótájékoztatón Petri Sarvamaa (Európai Néppárt), az Európai Parlament magyar jogállamisági helyzettel kapcsolatos egyik társjelentéstevője, aki Eider Gardiazabal Rubial (S&D/Spanyolország), valamint Moritz Körner (Renew/Németország) és Daniel Freund (Zöldek/EFA, Németország), képviselőkkel együtt vizsgálta meg a benyújtott jogszabályokat.

Sarvamaa képviselő mint fő jelentéstevő azt javasolta az Európai Bizottságnak, hogy az tartsa fenn a jogállamisági eljárást, éljen jogosítványaival, amely lehetőséget ad arra, hogy az EU-támogatások kétharmadát – tehát a három magyar Operatív Program kötelezettségvállalási keretének 65-65%-át – függesszék fel összesen mintegy 3000 milliárd forint értékben, és tartsák vissza addig, amíg a magyar kormány által megígért jogszabályok a gyakorlatban is megvalósulnak.

Rubial, a szociáldemokrata képviselőcsoport tagja kifejtette, a magyar kormány igen gyorsan fogadtatta el az EB által javasolt témákban a törvénymódosításokat, ami már önmagában is gyanúra ad alapot, ugyanakkor eleve nem sikerült betartani a határidőket. Így pedig nem is lehet értékelni az intézkedések megvalósulását. Figyelmeztette az EB vezetőjét, Ursula von der Leyent arra is, hogy nincs szükség kapkodásra, mert csak akkor lehet érvényt szerezni a feltételességi mechanizmusnak, ha az látható eredménnyel jár.

Az Európai Parlament részéről érkező negatív értékelés előzménye volt, hogy a német kormánypártok a múlt héten átvittek a német parlamenten egy olyan határozatot, ami a magyar felzárkóztatási EU-források egy részének felfüggesztését szorgalmazta, amennyiben nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy az uniós költségvetésre leselkedő veszélyek elmúltak. Ez utóbbi, valamint a mostani európai parlamenti, Magyarországra nézve kedvezőtlen álláspont abba az irányba mutat, hogy végül a tagállamokat tömörítő Tanácsban – ami a kormány- és államfők grémiuma – tényleg felfüggesztik egyelőre a felzárkóztatási pénzek egy részét.

Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!