Már Magyarországon is elérhető az a tudományos alapokon nyugvó módszer, mely a világ vezető agykutatóinak eredményeit felhasználva segít a gyermekek jelentős részét érintő kognitív problémákon, legyen az tanulási, olvasási nehézség, figyelemzavar, diszlexia, vagy akár megkésett beszédfejlődés. Hatékonyságát olyan neves egyetemek kutatói bizonyították, mind a Harvard Medical School vagy a Stanford Egyetem.
Az elmúlt évtizedekben az agykutatás egyik fő területe a neuroplaszticitás volt, az agy változóképességének tanulmányozása. Dr. Michael M. Merzenich és csapata bebizonyította, hogy az agyunk minden életszakaszban képes változni és tanulni. Ezek a kutatók a nyelvi és olvasási nehézségek neurológiai hátterének szakértői, tudományos munkájuk pedig a gyermekek tanulási képességeinek javítására irányul. Közel 40 évnyi tudásukat beépítették azokba az online programokba, melyek már Magyarországon is elérhetőek. Felfedezték, hogy az alapvető kognitív tulajdonságok (memória, figyelem, feldolgozási sebesség, szerialitás észlelése) a fejlett technológiáknak köszönhetően intenzív beavatkozással javíthatók, egy adaptív programba ágyazva pedig a gyermekek készségeinek széles skáláját fejleszthetik, mint a szövegértés, szókincs, nyelvi-, fonológiai tudatosság stb. Magyar nyelven erről bővebben dr. Norman Doidge: A változó agy című könyvében olvashatunk.
Az online, mindenki számára elérhető programok a beépített mesterséges intelligencia által adaptívak, vagyis azonosítani tudják, hogy a gyermek mely területeken gyenge és szorul fejlesztésre, folyamatosan alkalmazkodnak a fejlődéséhez, hogy a feladatok továbbra is kihívást jelentsenek számára. Játékos feladatokkal keltik fel és tartják fent a gyermekek figyelmét, így a képernyő előtt töltött idő is hasznossá válik.
„Konduktorként sokszor szembesülünk azzal, hogy a családokra komoly terhet róhat, ha a gyermekük fejlesztést igényel- a különböző helyszínekre való eljutás, a szakember tudása és személyisége, és nem utolsó sorban az anyagi terhek is olyan akadályok lehetnek, amelyekkel rendszeresen meg kell küzdeniük. Az amerikai Carnegie Learning programjai, a Fast ForWord és a Reading Assistant Plus ezeken a terheken sokat enyhítenek, hiszen megfelelő erősségű internetkapcsolat és egy tablet vagy laptop segítségével könnyen elérhetők, a mesterséges intelligenciának köszönhetően pedig teljesen egyénre szabott játékokat tartalmaznak. Segítségükkel egy olyan tanulási folyamat részesei lehetnek gyermekek és felnőttek, amelyet a hagyományos terápiás módokon nem élhetnének meg, ezt pedig több száz független vizsgálat és kutatási eredmény is alátámasztja. Emellett számtalanszor tapasztaljuk, hogy az olvasási, tanulási nehézségekkel küzdő tanulók stresszesnek és nehéznek élik meg a tanulást. Ebben az érzékeny korban a sorozatos kudarcélmények önbizalomhiányhoz vezetnek, és ebben az időszakban komoly szükségük van szakszerű segítségre, melyre időt és szakembert találni igazi kihívás. Ez a módszer segít abban, hogy a gyermekek sikeresebben vegyék az akadályokat tanulmányaik során, mely javíthatja önbizalmukat, pozitív hatással lehet szociális viselkedésükre” – nyilatkozta Pázmándi Eszter, az OkosAngol szakmai vezetője.
Megjelenése óta a módszert több neves egyetem is tanulmányozta: a Harvard Medical School például megállapította, hogy a programok elősegíthetik az agyi plaszticitást, amely fokozza az auditív feldolgozási képességet, és javítja a nyelvi és olvasási készségeket. Egy Stanfordi tanulmány pedig megállapította, hogy a program fejleszti az olvasási készséget, és javítja az agyban a nyelvi készségekhez kapcsolódó területeket érintő funkciókat. Az idei évben a Fast ForWord program két elismerést is kapott: az egyik a Tech&Learning Awards of Excellence Back to School díja, valamint a Digital Prime-tól Tudományos Alapú Termék tanúsítványt kapott.
Magyarországon kívül már 45 országban alkalmazzák ezt a tudományos módszert, nem csak otthoni fejlesztőprogramként, hanem iskolai keretek között is: világszerte 15.000 iskolában, 250.000 tanár vezetésével több, mint 3.000.000 tanulónál bizonyult hatásosnak. Mivel a program angol nyelvű, nem csak gyermekek számára lehet hasznos: az angol nyelv elsajátítására bármely életkorban alkalmas.
A programokról szóló tanulmányok az alábbi linken érhetők el angol nyelven: https://www.scilearn.com/research/
Az OkosAngolról
Az OkosAngol legfőbb célja, hogy a kognitív fejlesztésre szoruló gyermekek számára olyan magas szintű szakmai segítséget nyújtson, mely tudományos kutatásokon alapul, tanulmányokkal alátámasztott és mindenki számára elérhető. Kiemelten fontosnak tartjuk azt, hogy a tanulási, olvasási nehézségekkel küzdő gyermekek problémáit minél hatékonyabban képesek legyünk kezelni, ezzel segítve őket abban, hogy mind az iskolai, mind a társas életben sikereket érjenek el.
Az Okosangol a Carnegie Learning programjainak, a Fast ForWord® és Reading Assistant Plus® programoknak kizárólagos licensz tulajdonosa Magyarországon.
https://www.facebook.com/okosangol
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
Pázmándi Eszter
Szakmai vezető
E-mail: info@okosangol.hu
Karanten.com, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!
Fotó: Pixabay