7.5 C
Budapest

Igaz történet alapján: Másként is lehet kezelni egy demens beteget

Dátum:

Megrázó, felkavaró, szívszorító, mégis meseszép történet, ami két ember kapcsolatáról, az elmúlásról és az újrakezdésről szól. A gyémánt út pora című játékfilm egy szinte mindannyiunkat érintő problémát feszeget, megmutatja, hogy mindig létezik másik út. Jelen esetben az, hogy a hagyományos orvosi protokoll helyett, emberhez méltóan is lehet kezelni egy demens – időskori leépülésben, elbutulásban szenvedő – beteget.

Létezik másik út

Vámos Zoltán orvos-filmrendező saját maga tapasztalta meg, hogy egy-egy kedves szó, egy régi emlék, esetleg egy kedvenc dal is megnyugtathatja a zavart beteget, és felidézhet benne néhány kellemes emléket. Zoli még évekkel ezelőtt a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában találkozott egy Alzheimer-kóros nénivel, akinek énekelt egy dalt, a néni ettől megnyugodott és emlékezni kezdett, felismerte és folytatta a szöveget – abban a pillanatban egészen biztosan boldog volt.

Mert egyáltalán nem erős nyugtatók, agresszív viselkedés vagy kikötözés jár annak a szülőnek, nagyszülőnek, aki annak idején, ereje teljében türelmesen ápolt bennünket, amikor betegek voltunk, sütött, főzött, velünk örült vagy épp vigasztalt, ha kellett.

Vámos Zoltán orvos-filmrendező Vámos Zoltán orvos-filmrendező

„Arany országút csillogó gyémántporán”

Vilma néni (Vári Éva), a demens, idős néni története a fenti élethelyzetre világít rá. Hiába kiabál vele a nővér, hiába rángatja a kezét és hiába kötözik le, amikor jön egy orvos (Orosz Ákos), aki együttérez vele, figyel rá, meghallgatja, és énekel neki, attól emlékezni kezd, és eszébe jut a dal, a Meseautó című film jól ismert betétdala, aminek egyik sora adta a játékfilm címét is.

„Meseautóban színezüst erdők során

Repülünk a szívünk tavaszán.

Arany országút csillogó gyémántporán… ”

Ennek a meghatározó emlékképnek a hatására Vilma néni mesélni kezd, felidézi a kedves történeteket, még a régi autójuk rendszámát is fejből tudja. Csak az nem megy, ami most van, mert arra vár, hogy végre hazavigye a férje (Koltai Róbert), aki már sajnos nem él, ahogyan a fia (Vámos Zoltán) sem. Viszont emlékezés közben kialakul két ember között egy párbeszéd, és a legfontosabb, ami ebben az esetben is gyógyíthat: a kapcsolat.

Vári Éva alakítja a játékfimben Vilma nénit, a demens, idős nénit / A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, Vári Éva alakítja a játékfilmben Vilma nénit, a demens beteget / Fotó: Takács Gergely

Hallgassuk meg a titkot

Fontos tudni, hogy a demencia nem csak a betegen hagy nyomot, hanem a hozzátartozókon, az ápolókon és orvosokon is. Egészen felfoghatatlan fájdalom azt látni, ahogyan az az ember, akit szeretünk, tisztelünk és jól ismerünk, teljesen megváltozik, leépül, és szépen lassan elveszítjük. Éppen ezért fontos, hogy mindig legyen elég időnk demens szüleinkre, nagyszüleinkre, türelmesen figyeljük és hallgassuk meg őket, mert lehet, hogy elkésünk, és hiába szeretnék elmesélni nekünk a titkukat, végül örökre magukkal viszik.

Vári Éva és Orosz Ákos / Fotó: Takács Gergely Van, amikor néhány kedves szó is elég – Vári Éva és Orosz Ákos / Fotó: Takács Gergely

Lépjünk időben

– Ha azt vesszük észre, hogy az idős hozzátartozónk egyre feledékenyebb, és megfogalmazódik bennünk, hogy előtte nem ilyen volt, akkor ezt tekintsük vörös zászlónak. Ugyanis minél korábban észleljük a problémát, és minél előbb kap kezelést a páciens, annál jobbak az esélyei. Ma már létezik olyan gyógyszer, amelynek hatására javulhat a demens beteg állapota, a készítmény segítségével lassítható a leépülés folyamata, amivel akár egy-két évet is nyerhetünk – hívta fel a figyelmet Vámos Zoltán. A játékfilm igaz emberi sorsokon keresztül mutat be egy olyan súlyos társadalmi problémát, amiről nem elég csak beszélni. A filmrendező abban bízik, hogy a szívszorító történet üzenete segítség lehet azoknak a családoknak, akik demens betegről gondoskodnak.

A Jászai Mari-díjas színművész, Koltai Róbert Vilma néni filmbéli férje /  Fotó Takács Gergely A Jászai Mari-díjas színművész, Koltai Róbert Vilma néni filmbéli férje / Fotó Takács Gergely

A kisjátékfilmben a fent említett színészek mellett szerepel még Elek Ferenc, Törőcsik Franciska, Rainer-Micsinyei Nóra, Kiss Emma, Fábián Anita, Takáts Andrea, Szakács Hajnalka

Tudta? Nagy a baj

A Nemzetközi Alzheimer Társaság becslései alapján a világon 55 millió ember szenved demenciában, ám 75 százalékuknál nincs diagnosztizálva a betegség. Hazánkban jelenleg 250-300 ezeren élnek demenciával, a szakemberek szerint a helyzet sajnos egyre rosszabb lesz.

 

Fotó: Takács Gergely

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...