Így robbant fel, majd kapott lángra egy iphone az éj leple alatt – videó

Így robbant fel, majd kapott lángra egy iPhone az éj leple alatt – videó

Látható előjelek nélkül gyulladt ki egy amerikai család konyhájában egy régi, épp töltőn lévő iPhone-készülék. Az eset, mely szerencsére nem végződött tragédiával, számos tanulsággal szolgálhat a korosodó készülékek kezelésével kapcsolatban.

Szerencsésnek mondhatja magát az az ohiói család, melynek iPhone 4 készüléke nemrég lángra kapott a konyhában az éjszaka folyamán, ugyanis senki nem sérült meg az incidens során, és az első látásra ijesztő tűz is magától kialudt. A szóban forgó iPhone 4 már igencsak koros telefon: 2010-ben mutatták be, tehát akár 12 éves is lehet.

A család a Facebookon számolt be az esetről. Mint írták, a gyerekeik töltötték a régi készüléket egy Apple töltővel, és az iPhone az éjjel folyamán, mikor aludtak, váratlanul felrobbant és lángra kapott. Nagy szerencse, hogy elmondásuk szerint az előző nap épp megtisztították a pultot, ahol a készülék volt, ott ugyanis jellemzően sok a könyv és a papír – ezek pedig súlyos tüzet okozhattak volna.

A készülék a mellékelt fotók tanúsága szerint szétnyílt és megolvadt. A tűzről a ház biztonsági rendszere készített felvételt:

Mint a 9to5Mac hozzáfűzte, a lítium-ion akkumulátorok gyakoriak az elektronikai eszközökben, az efféle tűzesetek azonban szerencsére ritkák. A kiváltó okok között lehet a sérülésből eredő károsodás és a gyártói hiba is – ezek mind okozhatják a telep túlmelegedését meggyulladását. Egyes esetekben a rossz minőségű, utángyártott töltő is kiválthatja ezeket, igaz, ebben az esetben a töltő jó állapotban megmaradt.

Jelen esetben a készülék kora lehet figyelemre méltó: az akkumulátora már cserélt lehet (akár rossz minőségűre is), vagy előfordulhat, hogy az iPhone már állandóan töltőn volt. Ez utóbbi könnyen vezethet túltöltéshez és túlmelegedéshez.

https://www.facebook.com/brian.leisgang/posts/10159735378392562

Fontos, hogy a lítium-ion akkumulátorok idővel képesek lehetnek „felpuffadni”: a bennük zajló kémiai reakció, mely az energiát biztosítja, idővel romolhat, és ez gázképződéshez vezethet. Az így felpuffadt akkumulátor pedig növeli a tűz veszélyét.

Érdemes lehet tehát a korosodó, de még mindig használt készülékekben idővel akkumulátort cserélni – javasolt ezt szakszervizre bízni. Amikor a fenti probléma már súlyosbodik, az is előfordul, hogy a készüléket belülről elkezdi szétfeszíteni a felpuffadó akkumulátor. Ekkor már mindenképpen tanácsos minél előbb szakszervizhez fordulni, hogy elkerüljük a tűzeseteket.

Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!