Újabb kínai harci repülőgépek és hadihajók lépték át péntek reggel a Tajvani-szorosnál húzódó „középvonalat” a sziget védelmi minisztériumának tájékoztatása szerint. A szigetország hozzátette: harckészültségben vannak, de nem akarnak háborút.
A kínai állami sajtó pénteken arról is beszámolt, hogy a gyakorlat keretében most először repültek át kínai rakéták a sziget fölött, amit azonban sem Pekingben, sem Tajpejben nem erősítettek meg hivatalosan. A japán kormány ugyanakkor arról számolt be, hogy kilenc rakétát érzékeltek, amelyek közül négy átrepült Tajvan felett.
Kínában a hadsereghez közel álló nemzetvédelmi egyetem egyik professszora, Meng Hszieng-csing beszélt arról a Guardiannek, hogy kínai rakéták átrepültek Tajvan felett olyan légtérben, amelyeket Tajpej amerikai Patriot rakétarendszerekkel véd. Meng hozzátette, mostani gyakorlatok közelítették meg a legjobban Tajvant, és egyúttal ez volt az első olyan hadgyakorlat, amely blokádszerűen körülzárta a szigetet.
A tajpeji védelmi minisztérium provokációval vádolta a kínai erőket, és aláhúzta: nem akarnak eszkalációt, mindazonáltal repülőgépet, hajókat és rakétákat küldött a területre.
Jóllehet a Tajvani-szorost kettéválasztó középvonal nem tengeri határ, de olyan mezsgye, amelytől általában távol tartják magukat a kínai és tajvani repülőgépek egyaránt. Mindazonáltal nem ez az első eset az utóbbi években, hogy kínaiak átlépik ezt a vonalat.
„Tajvan sosem hátrált meg a kihívások elől” – hangoztatta Caj Jing-ven, a szigetország kormányfője.
Nyugodtak és észszerűek, nem pedig lobbanékonyak és provokatívak vagyunk, de mindemellett határozottak leszünk és nem hunyászkodunk meg
– húzta alá.
Nancy Pelosi képviselőházi elnök – aki pár napja Tajvanon járt, hogy újfent megerősítse az amerikai kormány elkötelezettségét – kínai éles hadgyakorlatra reagálva, már Tokióban járva kijelentette:
Megpróbálhatják elszigetelni Tajvant más területeken, de nem fogják tudni elszigetelni azzal, hogy meggátolnak minket, hogy oda utazzunk
– jelentette ki Nancy Pelosi. Hozzátette: nem azért utazott Tajvanra, hogy megváltoztassa a status quót, hanem azért, hogy „béke legyen a térségben.”
Japán is megszólalt azt követően, hogy a japán védelmi miniszter közlése szerint kínai rakéták csapódtak a tengerbe a Japán különleges gazdasági övezetéhez tartozó területen. Kisida Fumio miniszterelnök Pelosival közös sajtótájékoztatóján közölte: Súlyos, a regionális békét és biztonságot fenyegető probléma a Kína hadgyakorlat Tajvan körül. Úgy fogalmazott: a rakétaindításokat azonnal le kellene állítani.
Mint ismert Kína csütörtökön kezdte el azt a hadgyakorlatot, amellyel Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnökének tajvani látogatására kívánt reagálni. A sziget körül megrendezett katonai műveletek hat különböző zónában, egyes részeken a sziget partjaitól mindössze 20 km-es távolságra folynak, és a tervek szerint vasárnap, illetve hétfőn érnek véget.
Fotó: MTI/AP/Hszinhua/Fu Kan
Forrás: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!