Egyre riasztóbb közelségbe kerülhet valamilyen nukleáris fegyver bevetése az orosz–ukrán konfliktusban. Immár miniszteri szinten hangzanak el a fenyegetésről szóló hírek, s ami a legnyugtalanítóbb, hogy az orosz és az ukrán fél egyaránt már előre vádolja a másikat a rendkívül veszélyes, igaz, az atomfegyverhez képest lényegesen kisebb hatóerejű, úgynevezett piszkos bombák várható bevetésével. Szakértők szerint is növekedett ennek esélye, ezt mindkét fél képes előállítani, ám Magyarország területére legfeljebb akkor jelentene veszélyt, ha a határhoz közeli területen robbanna.
Az aggodalomra az ad leginkább okot, hogy vasárnap este Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter telefonon felhívta Lloyd Austin amerikai védelmi minisztert, mégpedig alig két nap leforgása alatt másodszor. Amerikai részről megerősítették, hogy Sojgu azt állította: az ukránok úgynevezett piszkos bombát, vagyis hagyományos robbanószer mellé helyezett és felrobbantása szánt radioaktív töltetet készülnek bevetni ukrán területen. Az orosz miniszter ugyanezzel a hírrel kereste gyors egymásutánban brit, francia és török kollégáját is. Ez pedig azt sugallja, hogy az orosz hírszerzésnek esetleg lehet erre vonatkozó információja.
Az ukrán vezetés a hírről értesülve azonnal igyekezett cáfolni azt, és megtévesztő műveletnek minősítette az orosz információkat. Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter azt írta: „Oroszország hazugságai arról, hogy állítólag Ukrajna piszkos bomba bevetését tervezi, éppoly abszurdak, mint amennyire veszélyesek. Először is, Ukrajna az atomsorompó-szerződés elkötelezett részese. Nincsenek piszkos bombáink és nem is tervezünk ilyeneket előállítani. Másodszor, az oroszok gyakran másokat vádolnak olyasmivel, amit ők maguk készülnek elkövetni” – szögezte le a miniszter.
„Visszautasítjuk Sojgu miniszter átlátszóan hamis állításait, miszerint Ukrajna piszkos bomba bevetésére készülne a saját területén” – mondta Adrienne Watson, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője a CNN-nek adott nyilatkozatában. „A világ átlátna minden olyan kísérleten, amely ezt az állítást ürügyként használná fel az eszkalációra” – fogalmazott a híreket értékelve a tisztviselő..
A piszkos bombák a tömegpusztító fegyverek kategóriájába tartoznak. Alapvetően a katonai szakértők a terroristák atombombájaként emlegetik. Gyakorlatilag ellenőrizhetetlen az előállítása.
– Ezt a fegyvert eddig sehol a világon nem vetették be. Olyan államok, szervezetek használhatják, amelyek nem képesek atombombát előállítani, ám ezzel is komoly sugárszennyezést tudnak elérni a célterületen – mondta érdeklődésünkre Kis-Benedek József nyugalmazott ezredes. Hozzátette: egyetlen állam hadseregében sincs rendszeresítve. Úgy vélte, az ukrán erők semmiképpen nem használnák, ez egy terrorista eszköz, így nem járulna hozzá a mindeddig támogatást nyújtó nyugati vezetés. Hozzátette, egy esetleges robbanást követően meglehetősen nehéz volna beazonosítani, hogy melyik fél készítette a szerkezetet, mivel a sugárzó anyag lehet lopott is, a kórházi radioaktív hulladékoktól az atomerőművekben használt elemekig.
– Egy ilyen bomba bármekkora lehet, egy táska méretűtől, akár teherautónyi, vagy uszály nagyságú is. Ezeket főként élő erők, emberek ellen érdemes bevetni. A hagyományos robbanószer mellé a bombába erősen sugárzó anyagot kell szerelni, az azonnali rombolás mellett ez a sugárzó anyag az, ami szélesebb körzetben és nagyon hosszú időre élhetetlenné tesz egy területet – hívta fel a figyelmet, Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő. Hozzátette: ha például Budapest közepén, a Dunán robbanna fel egy ilyen piszkos bomba, akkor ha nem is szűnne meg az élet a fővárosunkban, a folyóparti kerületek mindenképp lakhatatlanná válnának hosszú évekre, amíg a sugárzó szennyeződést el nem takarítják.
Fotó: Illusztráció: Northfoto
Forrás: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!