Kizuhant egy budapesti kórház ablakából a sztárújságíró – A betegsége miatt dobhatta el az életét Benedek István Gábor?
BIG – ahogy mindenki hívta – szeptember 23-án egy budapesti kórház ablakából a mélybe zuhant. A barátai tudták róla, hogy egy ideje betegeskedett, ezért is került a fővárosi intézménybe, azt azonban legrosszabb álmukban sem gondolták, hogy soha többé nem látják viszont.
„2022. szeptember 23-án délután egy zuglói kórház ablakából kiesett egy férfi. A férfit a mentők egy VIII. kerületi kórházba szállították, ahol pár nappal később elhunyt. A rendőrség közigazgatási hatósági eljárás keretében vizsgálja a haláleset körülményeit, az esettel összefüggésben idegenkezűség és bűncselekmény gyanúja nem merült fel” – olvasható a hivatalos levélben.
A több kitüntetéssel is büszkélkedő BIG nem akármilyen életutat járt be, nemcsak írásai szereplőjének sorsa, hanem a sajátja is regénybe illő.
A Bródy Sándor író rokonságával büszkélkedő BIG mindössze 7 éves volt, amikor Bergen-Belsenbe deportálták. Hazatérése után Kecskeméten érettségizett, majd 1956-ban a városhoz tartozó tanyavilágban lett tanító.
Később, felsőfokú tanulmányai elvégzése után, az újságírói pályafutását Szolnokon kezdte meg. Innen került a fővárosba, s több lapnál is bizonyította rátermettségét. 1983–1989 között a Népszabadság rovatvezető-helyettese volt, közben pedig a MÚOSZ újságíró-iskola növendékeit tanította.
Nyugdíjba 1997-ben vonult, az írással azonban egyetlen percig sem hagyott fel. Névjegyét nemcsak az újságírásban, de a szépirodalomban is letette. Könyveit, amelyeket több nyelvre is lefordítottak, csak úgy falták az olvasók, műveltsége, humora, irigylésre méltó írástudása minden művében átjött. 2000 óta a Füst Milán Szellemi Páholy alapító elnöke volt, emellett pedig alapító főszerkesztője a Remény című, a magyar zsidó társadalmi, szellemi életet bemutató folyóiratnak is.
Barátai elmondása szerint BIG egy igazi, Ady Endre korát idéző kávéházi ember volt. Találkozót nem is nagyon lehetett vele máshova megbeszélni, mint a Pozsonyi úton található Dunapark Kávéházba. Egyik legkedvesebb barátja, Breuer Péter, a Heti Tv és a BreuerPress tulajdonosa emlékezett a Blikknek Benedek István Gáborra.
– Nem ismertem még egy olyan kedves, szellemes, művelt, a magyar nyelvet fantasztikusan ismerő és használó, jólelkű embert, mint BIG. Ő maga volt a jóság, a szeretet, mindenkinek csak adott, de soha nem kért cserébe semmit. A 80-as években ismerkedtem meg vele Izraelben, akkor a bátyját jött ki meglátogatni. Egyébként a testvére nagyon elismert, ünnepelt író és jogász volt Izraelben.
BIG már akkor megfogott a szellemességével és – nem utolsósorban – hatalmas tudásával. Később Magyarországon is szorosan tartottuk a kapcsolatot, a tévében ő volt a legkedvesebb interjúalanyom. Egy élmény volt az anekdotáit hallgatni, csak tanulhatott belőlük az ember. Az volt benne a csodálatos, hogy ő mindenkihez szólt, egyszerűen értett az emberek nyelvén. Úgy tudott például a tőzsdéről beszélni, hogy még azok is megértették, akiknek semmi köze nem volt hozzá.
Bárhol találkoztunk, moziban, könyvesboltban, színházi bemutatón, sugárzott belőle az élet szeretete – méltatta barátját Breuer Péter, aki BIG halálával kapcsolatban nem tud semmi biztosat. Természetesen ő is hallotta, hogy mi történhetett, amelyre egyetlen választ lát: BIG talán elfáradt a betegséggel folytatott küzdelemben, és közben felmérte, hogy kiszolgáltatottan nem szeretne tovább élni.
Kísérteties hasonlóság
Kilenc évvel ezelőtt egy ország döbbent meg, amikor kiderült: az ünnepelt és rajongva szeretett színművész, Kézdy György 77. életévében egy kórház ablakából a mélybe vetette magát. Mindenki Virágh doktora akkor már jó ideje küzdött a gyilkos kórral. Kocsis Sándor, az Aranycsapat legendás futballistája is hasonló körülmények között vesztette életét. Leukémiát és gyomorrákot diagnosztizáltak nála, végül tisztázatlan körülmények között kizuhant – kiugrott vagy kiesett – egy barcelonai kórház harmadik emeletéről, néhány hónappal az 50. születésnapja előtt.
Van segítség!
Ha Önnek, vagy valakinek a környezetében segítségre van szüksége, tárcsázza a krízishelyzetben lévők részére rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123 telefonszámot, akár mobiltelefonról is, vagy keresse fel a www.ongyilkossagmegelozes.hu oldalt!
Forrás, fotó: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!