7 C
Budapest

Magyar kutató drámai jóslata: évtizedeken belül összeomlik az emberi civilizáció

Dátum:

Még mindig mítoszokkal és politikai lózungokkal áltatjuk magunkat, miközben a valóság már rég a szemünk előtt lebeg Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora szerint. A magyar kutató vészjóslata szerint már rég elkésett az emberiség, a civilizációnk néhány évtizeden belül a túlfogyasztás miatt elkerülhetetlenül összeomlik, amit az orosz-ukrán háború és az embargós intézkedések csak felgyorsítottak.

A vegyész-légkörkutató szerint az emberiség modern civilizációja a végóráját járja, mert a folyamatban lévő, fenntartható technológiaváltás valójában nyersanyag-fedezet nélkül nem fenntartható – ez pedig ahelyett, hogy segítene kilábalni a válságból, csak jobban felgyorsítja a drámai folyamatot.

Gelencsér a 24.hu-nak adott interjúban világított rá, hogy az energiafelhasználás alternatív megoldásai, az elektromos autó, a nap- és szélerőmű, vagy akár a bioetanol igazából zsákutcák. Úgy látja, hogy vészesen fogynak az élelmiszerkészletek, miközben a klímaváltozást sem tudjuk már megállítani.

Szerinte ha még újra lehetne konfigurálni is a társadalmat, azt a mesterséges igényturbózás megszüntetésével kezdené, hogy tényleg mindenki csak azt vegye, amire igazán szüksége van. „Van itt egy durva paradoxon: minél jobban élünk, annál rosszabbul élünk; egyre többet kell dolgozni, hogy meglegyen a pénz arra, ami miatt azt gondoljuk, hogy jobban élünk, de közben tönkretesszük magunkat, a világunkat, a gyerekeink meg az unokáink jövőjét” – érvelt a szakember, kifejtve, hogy ha még el is indulna egy ilyen egyetemes belátás, az új hozzáállás, már akkor is sok mindennel elkésett az emberiség.

A rektor egy pontos dátumot is közölt, hogy szerinte mikor érkezik el a modern jóléti társadalmak végórája: „Ez a féktelen növekedés és jólét legkésőbb 2040-ig véget ér, a modern civilizáció súlyos válságba kerül. Ha más nem, a mostani háború világossá tette, hogy itt erőforrás-válság lesz” – húzta alá Gelencsér, hozzátéve: egyedül Marokkó tudna segíteni megoldani a problémát, ,mert az ország rendelkezik szinte egyedül foszforral, csakhogy kérdés, hogy a kormány jobbot nyújt-e

– Ugyanúgy az oroszoknál van egy csomó nyersanyag, ami sokat számít a világkészletben. Lehet embargózni, de ezzel néhány év alatt kölcsönösen lehetetlen helyzetbe hozzuk egymást. A brutális erőforrásválság, ami úgyis eljött volna a túlhasználat, a hígulás, a készletek kimerülése miatt, az most a háborúval előre ugrott tíz-húsz évet, vagy harmincat. Ennek az egyenletnek a valós számok halmazán már nincs megoldása – mondta a szakember.

Lesz, aki túléli

Kitért arra is, hogy szerencsére a civilizációnk a Föld alapvető életfeltételeit nem tudta elrontani, csak egyedül egy nagyobb nukleáris katasztrófa lenne képes erre.

– Ha az nem következik be, nem lesz olyan mértékű változás, ami a földi életet lehetetlenné teszi. Csak épp a modern társadalom, a mi világunk omlik össze. Akik eddig sem használtak villamos energiát, és nem a szupermarketben vették az ennivalót, azoknak mindez ezután sem fog kelleni. Vannak olyan törzsi kultúrák a Csendes-óceáni szigeteken, vagy az Amazonas esőerdőinek a belsejében, akiknek szinte mindegy, hogy a modern technikai civilizáció összeomlik. Ők túl fogják élni. De a nagyvárosokba zárt modern társadalmaknak nincs B-terv, ott technológia és energia nélkül egyszerűen nem lehet majd életben maradni. Az Amazonas-menti őserdőben csak annyit fognak észrevenni az egészből, hogy jé, eltűntek azok a villogó és mozgó csillagok és fura hosszúkás felhők az égről…

 

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...