10.5 C
Budapest

Megtalálhatták az első fekete lyukat, ami szabadon sodródik a világűrben

Dátum:

Két tudóscsapat is felfigyelt arra az égitestre, amely a számítások szerint egy szabadon sodródó fekete lyuk lehet.

Az általános definíció szerint a fekete lyukak láthatatlanok, mert azok gravitációja olyan erős, hogy még a fény sem tud kiszabadulni belőle. A tudósoknak az elmúlt években azonban sikerült két fekete lyukról is fotót készíteniük, amelyen jól látszik a széle körül keringő izzó gáz.

Néha a fekete lyukakat az árulja el, hogy egy vagy több csillag kering körülöttük – pont úgy, ahogy a Tejútrendszer közepén lévő szuper masszív fekete lyuk esetében is. A szakemberek azonban úgy vélik, hogy több százmillió olyan fekete lyuk létezik, amelyek csak úgy sodródnak a világegyetemben.

A tudósoknak most sikerült megfigyelniük egy olyan objektumot, amely vagy egy neutroncsillag, vagy pedig egy magányosan sodródó fekete lyuk. Ehhez azt vizsgálták meg, hogy a gravitációs mikrolencsehatásnak köszönhetően hogyan téríti el az adott égitest egy távoli csillag fényét.

„Ez az első olyan neutroncsillag vagy szabadon vándorló fekete lyuk, amit ennek a módszernek a segítségével fedeztünk fel” – nyilatkozta a CNetnek Jessica Lu, az amerikai Berkeley Egyetem csillagásza.

Lu és csapata a Hubble adatait elemezte, az eredményt pedig a The Astrophysical Journal Letters című szaklap következő számában publikálják majd.

Eközben egy másik csapat, a Space Telescope Science Institute – a Hubble űrteleszkóp tudományos műveleti központja – tagjai szintén kiszámolták a Hubble adataiból az objektum lehetséges méretét, és arra jutottak, hogy egy fekete lyukkal van dolguk. Az erről szóló cikket az The Astrophysical Journal fogja lehozni.

A becslések szerint az objektum a Nap tömegének 1,6 – 7,1-szerese, előbbi megengedné, hogy egy neutroncsillagról beszéljünk. Ha azonban a tartomány utóbbi részéhez közelít a tömege, akkor már fekete lyukról van szó.

Ami biztos: az objektumot MOA-2011-BLG-191 és OGLE-2011-BLG-0462 kódnévvel illették, és nagyjából 5000 fényévre van a Földtől, így nem kell attól tartani, hogy esetleg beszippant bennünket.

Hogy valóban fekete lyukról van-e szó, az hamarosan kiderülhet, a Hubble ugyanis 2022 második felében további megfigyeléseket végez majd.

 

Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...