10.5 C
Budapest

Összefogtak az alapítványi egyetemek: levélben fordultak az Európai Bizottsághoz

Dátum:

Példa nélkülinek tartják a magyar modellváltó egyetemek rektorai, hogy az Európai Bizottság (EB) a véleményük nélkül léptette azonnal hatályba a tanácsi határozatot, amivel felfüggesztették az Erasmus-program finanszírozását. Az egyetemi rektorok most a bizottság elnökéhez fordulnak a panaszaikkal.

A 21 felsőoktatási intézmény vezetője nehezményezi, hogy a modellváltott egyetemek vezetőinek, közösségének előzetes megkeresése, véleménykérése nélkül született meg a döntés. Mint ismert, a határozat szerint 182 ezer hallgató és 18 ezer oktató és kutató átmenetileg nem vehet részt az Erasmus+, Horizont Európa Program és további direkt uniós finanszírozású programokban. A Blikk is írt róla, hogy a döntés azért született meg, mert az EB szerint összeférhetetlen, hogy a privatizált, de még állami finanszírozásban részesülő egyetemek kuratóriumaiba fideszes politikai kinevezettek kerültek.

Az érintett intézmények rektorai Ursula von der Leyennek címzett levelében azt írták, hogy a rektoraik nem láttak hajlandóságot a vonatkozó tanácsi határozat felülvizsgálatára a február 15-ei egyeztetésen. Úgy vélik, a magyar egyetemista, oktatói és kutatói közösséget ért sérelem napról napra egyre jelentősebb, amelynek következtében újabb és újabb kutatásokból, együttműködésekből zárják ki őket.

A Magyar Nemzet által szemlézett levél szerint a vezetők igazságtalannak tartják a döntést, mert állításuk szerint az elmúlt évek során az új modellben versenyképesebbek lett az egyetemek a nemzetközi rangsorokban. A rektorok összevetették a nemzetközi adatbázisok adatait, amelyből kiderült: összesítve 18 százalékkal növekedtek, a külföldi hallgatók létszáma a 2013-as szinthez képest 65 százalékkal emelkedett, és a kutatói létszám is 15 százalékkal nőtt az egyetemeiken.

Éppen ezért az egyetemek rektorai elfogadhatatlannak tartják az említett határozatot, arra kérve az Európai Bizottságot, hogy rendezzék azt, illetve a közösségüket ért becsületbeli és anyagi károkozás azonnali jóvátételét kérik – írta a kormányközeli napilap.

Az egyetemi vezetők kijelentették, hogy

az új működési modellben a fenntartó alapítványok részéről politikai nyomásgyakorlás nem merül fel

Szavaikat azzal indokolták, hogy a 21 modellváltott intézményben 105 kuratóriumi tag foglal helyet. 2023. február 15-ig a saját döntése alapján valamennyi állami vezető (10) lemondott kuratóriumi tagságáról. Ez bizonyítja, hogy nem létezett politikai túlsúly – írták.

Fotó: Pixabay

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...