Egy farmer fedezte fel azt a különös, mintegy háromméteres tárgyat, ami a földbe ékelődött Ausztrália délkeleti részén. Az űrből jött.
Az űrkutatáshoz használt eszközök nagyon ritkán, de visszatérhetnek a Föld légkörébe, sőt: olyan helyzetek is előfordulhatnak, hogy a tárgy nem ég el, darabokban, ám mégis becsapódik valahol. Ez a forgatókönyv játszódott le nemrég Új-Dél-Walesben is, ahol egy űrhajó méretes darabjára lett figyelmes egy birka tényesztő.
Az ABCNews által idézett Brad Tucker, az Ausztrál Nemzeti Egyetem csillagásza szerint a földbe fúródott tárgy a SpaceX űrszemete. További nyomozás során pedig az is kiderült, hogy a mintegy 3 méter hosszú panel ahhoz az űrkabinhoz tartozott, amit a 2020-ban útnak indított Crew-1 nevű misszió vett igénybe.
A SpaceX igen ügyesen fejlesztett ki újrafelhasználható rakétákat, amik fontos jellemzője, hogy biztonságosan vissza tudnak térni egy erre a célra kifejlesztett leszállóhajóra. Más darabokat pedig szándékosan olyan pályára küldenek, hogy végül a Csendes- vagy az Atlanti-óceánba zuhanjanak – ezért is olyan szokatlan, hogy egy panel mégis a szilárd talajba csapódott.
Rebecca Allen, a Swinburne Műszaki Egyetem csillagásza szerint ez is azt mutatja, hogy a törmelékek nyomon követése kritikus fontosságú.
Ausztráliában eddig egyetlen nagyobb űrszemét ért földet: ez a NASA Skylab nevű űrállomásának egy darabja volt, ami 1979-ben csapódott be a nyugat-ausztráliai Esperance közelében.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!