Évtizedekig készültek rá, és most üzembe is helyezték az oroszok azt a fegyvert, amelyet a legsokoldalúbbként és legrettegettebbként tartanak nyilván.
Oroszország szolgálatba állította a K-329 Belgorodot, a világ leghosszabb nukleáris meghajtású tengeralattjáróját. A Belgorodot nagy hatótávolságú torpedók hordozására tervezték, a méreteit tekintve pedig valóban csúcskategóriáról beszélhetünk, hiszen körülbelül 183 méter hosszú, amivel hosszabb, mint a szovjet korszak Monstre Typhoon ballisztikus rakéta tengeralattjárói. Az új tengeralattjáró két OK-650V atomerőművel rendelkezik, melyek egyenként 190 megawattnyi teljesítményt képesek leadni. Súlya sem gyenge: mintegy 24 ezer tonna vizet képes kiszorítani.
Video of the Russian navy belgorod submarine which just sailed for the first time. #submarine #navy@CovertShores pic.twitter.com/wZDa870UJi
— K-560 (@K560s) June 26, 2021
A Belgorod lesz az első hajó, mely 2M39 Status-6 vagy Poseidon interkontinentális, nukleáris meghajtású, nukleáris fegyverekkel ellátott autonóm torpedókkal lesz felfegyverezve, melyekből hatot hordozhat.
Major new info on #Russia submarine Belgorod. Updated cutaway. Note the Poseidon Intercontinental Nuclear Powered Nuclear Armed Autonomous Torpedo tubes in the bow. #OSINT more info at https://t.co/Niienq0adX pic.twitter.com/9IZ8A1bg9J
— H I Sutton (@CovertShores) May 29, 2019
A járművet, melyet csak „kutatóhajóként” reklámoztak, múlt hét pénteken adták át az orosz haditengerészetnek egy nagy ünnepség keretein belül, amit a szeverodinszki Szevmasz hajógyárban tartottak. A tengeralattjáró alkalmas különféle tudományos expedíciókat és mentési műveleteket végrehajtani a legtávolabbi területeken is. Ezen felül hatalmas pusztításra képes, és számos tengeralatti platform anyahajójaként is szolgál.
A Belgorodon lévő Poseidon az egyik Putyin hat szuperfegyvere közül, melyet még 2019-ben, egy beszéde során említett. Az orosz elnök elmondása szerint a fegyver fő feladata, hogy figyelmeztetés nélküli csapást mérjen a part menti létesítményekre, és nemcsak azonnali károkat okozna, hanem sugárzással is beszennyezné a becsapódás környékét, ezzel akadályozva a további műveleteket és javításokat. A Poseidon nukleráris hordozórendszert az amerikai rakétavédelmi képességek gyengítésére tervezték.
A Belgorod szolgálatba állításával az orosz haditengerészet képes lesz tehát
- Poseidon torpedókat kilőni, melyek távolról is képesek egész városokat elpusztítani,
- illetve felkutatni és manipulálni az óceánok fenekén lévő tárgyakat (például kommunikációs kábeleket).
A szuper-tengeralattjáró egy újabb eszköz, mely utat ad Oroszországnak a gyorsan megnyíló Északi-sarkvidék uralma felé.
Fotó: Profimedia
Forrás: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!