Már nincs kétség, a spanyol San José a világ egyik legértékesebb hajóroncsa.
A kolumbiai hadsereg kutatói egy sajtótájékoztató keretében új információkat osztottak meg a San José nevű hajrócsonról, ami Cartagena partjainál merült el 1708-ban. Az eddig is ismert volt, hogy a hajó tömérdek mennyiségű kincset (aranyérméket, drágaköveket és porcelánokat) szállított, de most kiderült: ez a kincs dollármilliárdokat érhet.
Egész pontosan 17 milliárdot.
A spanyol San Josét egy távirányítású búvárhajóval vizsgálták meg közelebbről. Ennek eredménye az a videó is, amin közelebbről is látni a roncsot és a környékén szétszóródott kincset. Az aranyérmék és a porcelánok például ezen is jól látszanak:
A hajót angol kalózok egy flottája süllyesztette el – írta az Insider. Maradványaira 2015-ben bukkantak rá, és kiderült: addig senki sem bolygatta, mind a hajó darabjai, mind pedig a kincs is érintetlenül hevert a tenger fenekén.
A roncs felfedezésekor, illetve az utána végzett megfigyelések során további két hajót is találtak a kutatók – ezek a feltételezések szerint az 1800-as évekből származnak.
A szakértők most a kincs kiemelését tervezik.
Aranykinccsel teli hajóroncsokra bukkant 900 méter mélyen a kolumbiai haditengerészet – videó
További két történelmi hajóroncsot fedeztek fel a kolumbiai haditengerészet kutatói, akik nagy teljesítményű berendezésekkel vizsgálják a Cartagena partjainál 1708-ban angol kalózok által elsüllyesztett, aranykincsekkel teli San José-gálya roncsát – jelentette be a dél-amerikai ország elnöke, Iván Duque.
Az elnök és a haditengerészet illetékesei újabb, távirányítású tengeralatti búvárhajó által készített felvételeket is bemutattak hétfőn a 900 méter mélyen fekvő roncsról, amely régészek szerint dollármilliárdokat érő kincseket rejthet magában. A legújabb videók minden korábbinál jobb képet kínálnak az egykori gályán lévő tárgyakról, az aranyrudakról, arany- és ezüstpénzekről, a Sevillában és Cádizban 1655-ben gyártott ágyukról és egy érintetlen kínai porcelán étkészletről, amelynek darabjai a hajó jelzését viselik magukon.
A személyzet nélküli tengeralattjáró egy, a gyarmatosítás idejéből származó másik hajót is felfedezett, továbbá egy vitorláshajót, amely a mintegy 200 évvel ezelőtti kolumbiai függetlenségi háború idejéből származik.
Az elnök szerint az utóbbi években beszerzett technológiákkal minden korábbinál pontosabb vizsgálatokat tudnak végezni a gályáról. Sikerült egyebek közt megállapítani, hogy a roncsot eddig nem bolygatta meg semmiféle emberi beavatkozás.
A San José-gályát 1708. június 8-án süllyesztette el angol kalózok egy flottája, miközben az Cartagenába tartott Panamából körülbelül 11 millió arany- és ezüstpénzzel. A roncsot 2015-ben fedezték fel.
A felfedezés idején hivatalban lévő Juan Manuel Santos elnök kormánya a magántőkével együttműködve tervezte a rakomány felhozását a tenger mélyéről, a kincsek egy részéből fedezve a magánbefektetők költségét.
A jelenlegi elnök, a 2018 óta hivatalban lévő Iván Duque kormánya azonban idén márciusban feloszlatta a kiemelésre létrejött konzorciumot, mondván, hogy „nem akar osztozni senkivel a védett kulturális örökségen”. A kormány más megoldáson töri a fejét.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!