A kutatók a Hubble űrteleszkóp által rögzített adatokat használva összerakhatják, milyenek voltak a fekete lyuk által felfalt csillag utolsó pillanatai.
Újabb fontos megfigyelést végzett a Hubble űrteleszkóp – számolt be róla a Live Science. A szerkezet a 300 millió fényévre lévő ESO 583-G004 nevű galaxist, annak is a magjában lévő szuper masszív fekete lyukat örökítette meg, ahogy felfal egy hozzá túl közel kerülő csillagot.
A szuper masszív fekete lyuk erős ultraibolya fényt bocsátott ki. A kutatók ezt szokták használni arra, hogy azonosítsák az ilyen objektumokat.
Amikor egy fekete lyuk bekebelez egy csillagot, a hozzá közel kerülő égitestre hihetetlenül erős ár-apály erőt fejt ki. Ekkor a csillag fekete lyukhoz eső felére sokkal erősebb gravitáció hat, mint a túloldalára. Emiatt az objektum megnyúlik, „spagetti” formát ölt, ami aztán a fekete lyuk köré „tekeredik”.
A gáz hatalmas energia- és anyagsugár formájában forogni kezd körülötte, amit az optikai, röntgen- és rádióteleszkópok is képesek érzékelni. A mostani, kivételesen erős fény lehetővé tette, hogy hosszabb ideig tanulmányozzák a folyamatot. A kutatók szerint ez izgalmas, új betekintést nyújthat a csillag utolsó pillanataiba.
Bár a fekete lyuk erős gravitációja miatt onnan semmi sem szökhet el, valójában csak a csillagok teljes anyagának 1 százalékát tudja elnyelni.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!