Óriási a versenyfutás globálisan az első hatásos, komolyabb mellékhatások nélküli koronavírus-vakcina elkészítésében. A brit kormány és az AstraZeneca úgy döntöttek, hogy már az engedélyek megérkezése előtt megkezdik a tömeges gyártást.
Az LBC-nek adott rádióinterjú során Matt Hancock egészségügyi miniszter elmondta, hogy a brit kormány által rendelt 30 millió vakcina gyártása már folyamatban van – az említett vakcinákat a gyógyszeripari óriás AstraZeneca gyártja, az Oxford Egyetemmel szorosan együttműködve.
„Az AstraZenecánál már az engedélyeztetés előtt elkezdtük legyártani az ellenanyagokat, így amikor megérkezik a hivatalos engedély – amit
szinte biztosra veszek, hogy be fog következni
–, akkor már készen is leszünk a tömeges értékesítésre – idézte az elhangzottakat a Portfolio.
A legjobb forgatókönyv szerint mindez akár már idén is megtörténhet, a következő év első hónapjai azonban valószínűbbnek tűnnek az engedélyeztetésre – ezt követően lehet megkezdeni a vakcina széles körű értékesítését.
Donald Trump is bizakodó az AstraZeneca vakcinájával kapcsolatban. Az amerikai elnök többször pedzegette az ellenszer soron kívüli, minél gyorsabb engedélyeztetését az Egyesült Államokban, mely terve szerint már a novemberi elnökválasztás előtt elérhető lenne.
A vakcina engedélyeztetése azonban még várat magára,
az utolsó klinikai vizsgálatok még tartanak
az Egyesült Királyságban, Brazíliában és Dél-Afrikában.
Emelkedő trend, de vajon meddig?
A gazadsági portál hozzáteszi: a brit-svéd gyógyszergyártó AstraZeneca papírjai kimondottan jól szerepelnek az amerikai tőzsdén, a márciusi mélypontot több, mint 44 százalékos rali követte, melynek hatására új csúcsra tudott emelkedni a részvényárfolyam már júliusban.
Fontos azonban megjegyezni, hogy amennyiben késik vagy elmarad az engedélyeztetés, vagy más gyógyszergyártó vállalat nyeri a globális versenyfutást, úgy az AstraZeneca jelentős bevételtől esne el. Az addig befektetett fejlesztési és gyártási költségek jó eséllyel nem fognak megtérülni, ha nem elsőként futnak be az ellenszerrel – ez a forgatókönyv a részvényárfolyamra is rossz hatással lenne.