a felhő, amely csak idén 482 000 000 000 dollárt termel

A felhő, amely csak idén 482 000 000 000 dollárt termel

A Forbes The Cloud 100 listáján szereplő amerikai cégek összértéke tavaly elérte az 514 milliárd dollárt, míg a Gartner prognózisa szerint a felhőszolgáltatásokra fordított globális kiadások 2022-ben várhatóan meghaladják a 482 milliárd dollárt. A T-Systems Magyarország szerint egyre sürgetőbb kihívást jelent a hazai vállalatok számára is a hibrid munkavégzésben rejlő lehetőségek bővítése, ami elképzelhetetlen a felhőalapú szolgáltatások nélkül.

Az egyébként is figyelemre méltóan fejlődő felhőszolgáltatások piacán a globális vírusjárvány robbanásszerű fejlődést eredményezett. Visszafordíthatatlan világtrenddé vált a távoli és hibridi munkavégzés képességeinek bővítése, és ezzel párhuzamosan a szenzitív adatok és információk biztonságának garantálása, ami új távlatokat nyitott a digitális szolgáltatások piacán.

Ez kevesek számára újdonság, azt viszont kevesebben tudják, hogy mekkora távlatokról, milyen óriási dinamikáról van is szó. A T-Systems Magyarország szerint a területben rejlő lehetőségeket jól érzékeltetik a számok: az amerikai Forbes 2021-es The 100 Cloud listáján szereplő cégek együttes piaci értéke elérte az 514 milliárd dollárt, ami kétszerese az előző évinek. Nagy szórás tapasztalható a társaságok között, hiszen listavezető Stripe fintech cég értéke 95 milliárd, míg a második helyen álló, adattárolásban utazó Databricks-é 28 milliárd dollár, az első 10 startup összértéke pedig 190 milliárd dollár. Az elképesztő növekedési potenciál pedig egyéni és ágazati szinten is látszik: az Attentive nevű szöveges üzenetekre szakosodott startup például újoncként mindjárt a 12. helyen debütált, míg a virtuális rendezvényeket forradalmasító Hopin a 21. helyen kezdett. A 2021-es The Cloud 100 szereplőinek harmada olyan strartup, amely korábban nem szerepelt a listán, de van 17 olyan vállalat is, amely „felfelé” lépett ki a rangsorból, hiszen tőzsdére lépett.

A toplista mindezek mellett arról is árulkodik, hogy globális jelenséggel van dolgunk: bár az előkelő listán szereplő startupok zömének az Egyesült Államokban, Kaliforniában is van székhelye, jó részük multinacionális vállalat ázsiai (főként izraeli és kínai) vagy nyugat-európai (írországi, angliai vagy németországi) kötődéssel.

A magyar vállalat elemzésében idézi a Gartner előrejelzéseit is, melyek szerint a felhőszolgáltatásokra fordított globális kiadások 2022-ben várhatóan meghaladják a 482 milliárd dollárt, szemben a 2020-as 313 milliárd dollárral.

2026-ra a vállalatok teljes informatikai költésüknek már több mint 45 százalékát nyilvános felhőre fogják fordítani.

De világszerte gyorsan nő a hibrid – vagyis a publikus és privát cloud előnyeit ötvöző – és a többfelhős (multicloud) megoldások népszerűsége is.

A Gartner felmérései igazolják, hogy a fejlődésből a magyar piac sem marad ki, hiszen a cloud szolgáltatások hazai növekedési üteme megfelel a kelet-európai átlagnak. A fenti számok pedig számukra is előrevetítik akár egy jelentős növekedés lehetőségét is. A cloud területre fókuszáló T-Systems szerint nem csak virtuális tárhelyek igénybevételéről, a felhőben futó szolgáltatások gyors és bárhonnan történő eléréséről kell gondolkodniuk a magyar cégeknek, de a magas szintű IT-biztonság folyamatosságáról, illetve a jogszabályoknak való megfelelésről is.

 

Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!