Komoly nyomásgyakorlással próbálhat célt érni az a kampány, ami arra igyekszik rávenni a háziorvosokat, vegyenek részt az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) által irányított ügyeleti rendszerben. A Népszava szerint ráadásul a NEAK szerződésbontással fenyegetheti meg őket.
A portál azt írta, a toborzás még Hajdú-Bihar megyében is zajlik. Ott már február elsejétől a kormány új rendszere működik, ám még mindig nem sikerült annyi háziorvost bevonni, hogy a nekik szánt feladatot egyáltalán elláthassák.
A Népszava a háziorvosoktól tudta meg, hogy a járási ügyeletközpontok környékén praktizálókat „tájékoztató” értekezletekre hívják. Ezeken az odaérkezőket megpróbálják meggyőzni arról, hogy írják alá az OMSZ ügyeleti szerződését. A lap úgy tudja, súlyos következménye lehet, ha a háziorvosok visszautasítják az ajánlatot: elhangzott, hogy a NEAK szerződést bonthat az ügyeleti munkát visszautasítókkal, de olyasmi is, hogy lista készül róluk a belügyminiszter számára.
Kunetz Zsombor orvos hétfőn egy Facebook-posztot osztott meg, amiben a Győr-Moson-Sopron megyei kormányhivatal háziorvosoknak írt levele szerepelt. A dokumentumban azt írták, „a jogszabály szerint azok is kötelesek részt venni az ügyeleti ellátásban, akik nem írják alá a szerződést”.
https://www.facebook.com/zskunetz/posts/565129628980617
A Népszavának Szabad Zoltán, az orvosszakszervezet elnöke elmondta, hogy a „jelenleg hatályos jogszabályok alapján nincsen mód a háziorvosok ügyeletbe kényszerítésére, és az államtitkár, valamint az OMSZ igazgatója szerint is az ügyeletben való részvétel önkéntes”. Fokozottan kérte az érintett orvosoktól, hogy senki ne engedjen a nyomásgyakorlásnak, ha kétsége van, vegye fel a kapcsolatot a szakszervezet vagy a MOK jogászával – kérte.
A Magyar Orvosi Kamara küldöttgyűlése egyébként február elején szavazta meg egyhangúlag, hogy a hosszú távú célok elérésének érdekében, ne írják alá a háziorvosok az új ügyeleti szerződést, valamint helyezzék letétbe feladatellátási szerződésük felmondását, a kórházi orvosok pedig önkéntes többletmunkájuk felmondását helyezzék letétbe. A MOK ezek után a hétvégén közölte: több jelzést is kaptak, hogy az alapellátásban dolgozó kollégákat több fenyegetés is érte az ügyeleti ellátási szerződések megkötése érdekében.
Ahogy a Blikk is megírta, az Orbán-kormány tervei szerint a mentők által szervezett, de a háziorvosok bevonására épülő ügyeleti rendszert márciusban terjesztik ki Szabolcs-Szatmár-Bereg és Győr-Moson-Sopron vármegyére. Hadú-Bihar vármegyében viszont februártól élesítették a rendszert.
Noha az OMSZ-vezetők az elmúlt másfél hétben arról számoltak be többször, hogy zökkenőmentesen indult el az új rendszer, egy, a lap birtokába került levelezés teljesen másról tanúskodik: a leírtak alapján még február 2-án is arra kérték a háziorvosokat, hogy a balmazújvárosi ügyeleti ponton 17, a püspökladányin 15, a hajdúhadházin pedig 10 üres napra vállaljanak ügyeletet.
Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója úgy véli, az idézett levél nem azt jelenti, hogy most ezekben a városokban 16-22 óra között nincs orvos az ügyeletben, csupán azt, hogy a feladatot nem házi-, hanem a mentőszolgálattal szerződött egyéb orvos látja el.
Hajdú-Bihar megyében 345 körzet van, ebből 86 a gyermekorvosi praxis. Ennyi háziorvosnak kellene havonta 341 felnőtt és 62 gyermekorvosi ügyletet vállalnia. Az OMSZ február 6-án közölt utolsó adata szerint 43 házi-, illetve 32 házi gyermekorvossal kötöttek szerződést – írta a Népszava.
Fotó: Pixabay
Forrás: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!