A kőkorszak a Holdon folytatódik: új felfedezés mutatja meg, hol „lakhatnak” az űrhajósok

Dátum:

securiton728x100

Őseink barlangokba bújtak a természet erői elöl – a Holdon is találhatók ilyen képződmények, amelyek rejtekhelyet jelenthetnek az űrhajós-pionírok számára. „Hamarabb megkezdődhet az ember hosszú távú tartózkodása a Holdon, mint azt eddig hihettük” – vélik a kutatók.

Stabil, 17 fokos hőmérséklet: ezt kínálják a Hold árnyékos gödrei, derült ki a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) szakembereinek legfrissebb munkájából. A gödrök akár barlangokban is folytatódhatnak, melyek további menedéket nyújthatnak a Hold felszínén tartózkodók számára.

A gödrök és az esetleges barlangok a Hold felfedezését, illetve a felszínén való hosszasabb tartózkodást is biztonságosabbá tehetik, mivel a kutatók stabil hőmérsékletű bázistáborokat hozhatnak létre segítségükkel, írja a CNN.

„Az ember evolúciója a barlangban élő ősökkel kezdődött, és barlangokba térhetünk vissza a Holdon is” – fogalmazott David Paige, az UCLA bolygókutatója egy sajtóközleményben. Most, hogy a kutatók már többet tudnak a gödrökről, elkezdhetik egy koncepció kidolgozását is, mely szerint a Hold felszínén uralkodó extrém viszonyoktól menedékbe vonulva, ilyen helyen lehetne az állandó állomáshelye az asztronautáknak.

„Hamarabb megkezdődhet az ember hosszú távú tartózkodása a Holdon, mint azt eddig hihettük”

– tette hozzá Tyler Horvath, az UCLA bolygótudományi doktorandusza.

A Hold felszíne nappal 127 Celsius-fokra melegszik fel, ám éjjel mínusz 173 fokig hűl le. A Nyugalom tengerének nevezett területen található gödrökben az ember számára barátságosabbak a körülmények. A Hold azon részét nevezte el a tudomány Nyugalom tengerének, melyen az Apollo 11 landolt.

Nagy segítség az állandó bázisok létrehozásában

Az adatok a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter űrszondája által készített képek elemzéséből és számítógépes modellezésből származnak.

„Ezek a gödrök pontosan az általunk használt kamerák felbontási határán vannak. Az a tény, hogy képesek ilyen adatot szolgáltatni, nagy előrelépés a Hold vizsgálatában” – mondta Briony Horgan, az Indiana állambeli West Lafayette-ben található Purdue Egyetem Föld-, légkör- és bolygótudományok docense.

A gödrök vizsgálata egyben az extrém körülmények jobb megértéséhez is vezet. Az extrém hőmérsékleti viszonyok teszik igazán nehézzé a NASA-nak egy bázis kiépítését – eddig nem sikerült olyan hűtő-fűtő rendszert tervezniük, mely elegendő energiát tudna termelni ahhoz, hogy életben tarthasson egy holdi kolóniát. A felfedezés üzenete az, hogy

talán nincs is szükség ilyen bonyolult szerkezetre.

A gödröket 2009-ben fedezték fel, és az első pillanattól foglalkoztatja a kutatókat, hogy menedékhelyekként is funkcionálhatnának-e.

Horvath szerint a 200 gödörből legalább 16 vulkáni tevékenység után maradt hátra. Ezek a láva létrehozta csatornák összeomlásukkor barlangokat alakíthatnak ki – a kutatók szerint 2-3 gödör ilyen barlanghoz vezethet.

Robotokkal térképezik majd fel a Holdat

A barlangok a sugárzás és a mikrometeoritok ellen is védelmet nyújthatnak, ezért fel szeretnék mérni a jövőben azt is, pontosan hány barlang várhatja az embert a Holdon.

A NASA jelenleg az égitest felszínének robotizált felderítésén dolgozik, már idén decemberben útjukra indulhatnak a Holdra az ehhez szükséges eszközök.

„A holdfelszín hőmérsékletének további feltérképezése kiemelt fontosságú. Ezeket az információkat nemcsak arra tudjuk majd felhasználni, hogy jobban megértsük a felszínre irányuló jövőbeli küldetések környezetét, hanem azt is megismerhetjük, hogy a különböző típusú felszíni anyagok hogyan reagálnak a holdfelszín változó fényviszonyaira” – mondta Noah Petro, a NASA bolygógeológiai, geofizikai és geokémiai laboratóriumának vezetője.

Nyitókép: Pixabay
Forrás: Instagram.hu / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...
Exit mobile version