A betegség súlyosra fordulását száz százalékos hatékonysággal előzi meg az oltóanyag a frissített adatok szerint.
Nyilvánosságra hozta a Moderna az mRNA-1273 kódnévvel illetett oltásának elsődleges hatékonysági adatait: 196 megbetegedés bekövetkezte után állítják, hogy
a megbetegedés súlyosra fordulását ugyanakkor teljes mértékben képes megelőzni. A COVE-kutatás néven ismert klinikai tesztben sajtóközleményük szerint több mint 30 ezer amerikai állampolgár vett részt, a 196 bekövetkezett megbetegedésből 185-öt a placebóval oltott csoportban jegyeztek fel. A 11, kísérleti vakcinával beoltott önkéntes egyike sem betegedett meg súlyosan, ellenben a placebocsoportban 30 súlyos megbetegedés és egy haláleset is bekövetkezett a koronavírushoz köthetően.
A hatékonyság korra, nemre és etnikai háttérra való tekintet nélkül mindenkire vonatkoztatható az eredmények alapján. Mindezek alapján a Moderna a hétfői nap folyamán beadja kérelmét az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyezési Hatóságnak, az FDA-nak, hogy vészhelyzeti használati engedélyt szerezhessenek a vakcinának.
A CNN cikke emlékeztet, a Moderna a második gyógyszercég, amely hasonló kérelmet ad be az FDA-hoz a Pfizer november 20-ai eljárásindítását követően.
Az FDA december 10-i találkozóján tárgyalja a Pfizer, majd egy héttel később a Moderna vakcinájának engedélyét.
A várakozások szerint december második felében kezdődhet majd meg a lakosság beoltása ezekkel a vakcinákkal. Mind a Pfizer, mind a Moderna mRNS-alapú oltást fejlesztett, melyek hatékonysága nagyjából ugyanakkora: 95, illetve 94,1 százalékos.
Ha az FDA engedélyt ad, az amerikai járványügyi hivatal, a CDC feladata lesz a prioritást élvező csoportok meghatározása. Amint ők kidolgozzák ajánlásaikat, megkezdődhet az oltások beadása.