A WHO által azonosított, tizenhat legnagyobb egészségügyi rizikót jelentő betegség közül tízzel jelenleg nem foglalkoznak a gyógyszerfejlesztők.
A Nipah-vírus légzőszervi tüneteket és agyvelőgyulladást is okozó, akár 75 százalékos halálozási aránnyal járó patogén. Habár a kilencvenes évek vége óta ismeri a világ és a közelmúltban már Kínában is megjelent, még mindig nincsen rá sem oltás, sem gyógymód. Az új koronavírushoz hasonlóan zoonózissal képes gyümölcsevő denevérekről emberre terjedni: a bangladesi és indiai helyi járványokat valószínűleg datolyapálmalé fogyasztása okozta. A Nipah lehet a következő koronavírus.
Jayasree K Iyer, a holland Access to Medicine nevű nonprofit vezetője a The Guardian cikkében a következőképp beszél róla: „A Nipah-vírus egy újabb, terjedőben levő, nagy aggodalomra okot adó vírus. Bármelyik pillanatban berobbanhat. A következő pandémia gyógyszerrezisztens infekció is lehet.”
Az Access to Medicine frissen megjelent jelentése szerint a 16 legnagyobb veszélyt jelentő megbetegedés közül tízre senki sem fejleszt jelenleg gyógymódot. A betegségek a következők:
- arénavírusos vérzéses láz
- krími-kongói vérzéses láz
- hasadékvölgyi láz
- súlyos láz trombocitopéna-szindrómával
- egyéb bunyavírusos betegségek
- MERS-CoV2
- SARS
- egyéb filovírusos betegségek
- Nipah-vírus
- egyéb henipavírusos betegségek
A tizenhatos lista további hat tagja körül a koronavírusokra jelenleg 63-féle gyógyszert, diagnosztikai eszközt vagy vakcinát fejlesztenek, ami főként az új koronavírusnak köszönhető. Marburg marburg vírusra és enterovírusokra egy-egy, zikára és chikungunya-lázra négy-négy, ebolára hat készítményt vagy diagnosztikai módszert készítenek elő.
A szervezet szerint már jó ideje lehetett tudni, hogy a koronavírusok közül kerülhet ki a következő pandémiát okozó patogén, mégis teljesen felkészületlenül ért mindenkit az, amikor a jelenlegi helyzet előállt. Miközben a járvány kirobbanásakor egyetlen készítmény sem állt kutatás vagy fejlesztés alatt, pár hónap alatt számos szert készítettek el akkor, amikor kiderült, mekkora szükség van ezekre.
Az antibiotikum-rezisztencia szintén komoly problémát jelenthet hamarosan.
„Vannak olyan antibiotikumaink, amelyek még mindig működnek, de az idő egyre fogy a helyettesítők kifejlesztésére”
– mondta Iyer. „A tuberkulózis, amelyről korábban úgy gondoltuk, eltüntethető a Föld színéről, egyes közösségekben elterjedt a többféle gyógyszerrel szemben rezisztens törzsek miatt” – mondja Iyer.
A szervezet 80 gyógyszeripari szereplőt elemez 82 különböző betegségre kifejlesztett gyógyszereinek különböző bevételű országokban való elérhetősége, valamint az új fejlesztések szempontjából. Megállapításuk szerint jelenleg főként a HIV/AIDA, a tuberkulózis, a malária, a Covid-19 és a rák hajtja a kutatás-fejlesztés malmát. A gyógyszercégek sorrendje friss jelentésük szerint a következő:
- GSK
- Johnson&Jonhson (Janssen)
- Pfizer
- Takeda
- Novartis
A Novartis kapcsán kiemelték: ez az első gyógyszercég, mely program keretében szisztematikusan dolgozik azon, hogy a legszegényebb, fertőző betegségek nyolcvan százaléka által sújtott régiók megfelelő gyógyszerekhez juthassanak.