A súlyos koronavírus-fertőzést követő évben megduplázódik a halál kockázata

A fertőzés hosszú távon is károsítja az egészséget, figyelmeztet a kutatás, amely az oltások fontosságára is rámutat.

A halálozás megnövekedett kockázata a 65 év alatti betegek esetében volt nagyobb a The Guardian cikke szerint, és a súlyos fertőzésen átesett betegeknek csak 20 százaléka halt meg tipikus Covid-szövődmények, például légzési elégtelenség miatt.

„Egy korábbi tanulmányban kimutattuk, hogy a súlyos állapotú koronavírusos betegeknél felépülésüket követően jelentősen nagyobb volt a kockázata annak, hogy a következő hat hónapban kórházba kerüljenek. Az új tanulmány ezt terjesztette ki a következő 12 hónap halálozási kockázatának vizsgálatára” – mondta Arch Mainous, a Floridai Egyetem professzora, a tanulmány vezető szerzője.

A kutatók 13 638 olyan ember adatait vizsgálták, akiket a Floridai Egyetemen teszteltek. Közülük 178 embernek súlyos fertőzése volt, 246 enyhe vagy közepes tünetekkel vészelte át a megbetegedést, a többiek pedig negatív eredményt produkáltak.

A tanulmány megállapította, hogy a súlyos állapotú betegeknél jelentősen nagyobb volt az esélye annak, hogy a következő egy év során meghalnak, és

a tendencia különösen a 65 év alattiak körében volt szembetűnő. Ráadásul mivel ezek a halálesetek gyakran jóval a fertőzés elmúlása után következtek be,

a betegek családjai vagy orvosai talán nem is hozták azokat kapcsolatba a koronavírussal a tanulmány megállapítása szerint.

 A bekövetkezett halálesetek többsége nem a betegség gyakori szövődményeihez kapcsolódott, 80 százalékuknál legalábbis nem a vírussal összefüggésbe hozható halálokok következtében hunytak el a betegségen átesettek. Ez arra utal, hogy a betegek egészségi állapota általánosságban véve romlott.

„Mivel most már tudjuk, milyen jelentős a kockázata a koronavírus fel nem ismert szövődményének tekinthető halálozásnak, még éberebbnek kell lennünk a súlyos megbetegedések számának csökkentésében”

– mondta Mainous. Erre jó módszernek tartja a védőoltás felvételét.

A koronavírus súlyos tüneteket és halált okozhat a veszélyeztetetteknél, különösen azoknál, akiknek alapbetegségük van. Egyeseknél a fertőzést követően hosszú Covid alakul ki, az olyan tünetek, mint a fáradtság és a légszomj, még hónapokkal a fertőzés elmúlása után is fennmaradhatnak.

 

Nyitókép: MTI/Mónus Márton
Forrás: Infostart.hu
Exit mobile version