Miután a modern nyugati harckocsikat megkapta, Kijev fegyverigénye szintet lépett.
Az ukrán külügyminiszter-helyettes arra kérte Németországot, hogy Kijev haditengerészeti képességeinek megerősítése érdekében küldjön tengeralattjárókat és hadihajókat Ukrajnának. Andrij Melnyk az ukrán külügyminiszterhehelyettes, korábbi németországi nagykövet szerint – aki a Twitter-oldalán osztotta meg gondolatait a fegyverszállítások fokozásáról – Kijev a kért eszközök birtokában képessé válna arra, hogy legyőzze Oroszország fekete-tengeri flottáját, ami döntő lehet a háború kimenetelének szempontjából – írja a Merkur német hírportál.
Sziasztok srácok, tudom, hogy kapni fogom az ívet ezért a médiában, de van egy kreatív ötletem. Németország gyártja a világ egyik legjobb HDW 212A osztályú tengeralattjáróját. A Bundeswehrnek 6 ilyen U-hajója van. Miért nem küld egyet Ukrajnába? Amennyiben ez megtörténne, kirúgnánk az orosz flottát a Fekete-tengerről
– írta közösségi oldalán Melnyk, aki később azzal egészítette ki a bejegyzését, hogy a háború után a nyugati hatalmaknak meg kell tiltania, hogy Oroszország bármilyen haditengerészeti tevékenységet folytathasson a Fekete-tengeren. Majd egy másik bejegyzésben – a tengeralattjárókon túl – egy fregatt típusú hadihajó szállítását is kérte Németországtól:
Egy hónappal ezelőtt Németország leszerelte a Lubeck fregattot. Igaz, 32 éves, de politikai akarattal mégis át lehet szállítani Ukrajnába orosz tengeralattjárók ellen harcolni. Ha nem az egész hajót, legalább a fegyverzetét, mint a Sea Sparrow és a Harpoon rakétákat.
Hi guys, I know I’m gonna get a new shit storm, but I have another creative idea. Germany (ThyssenKrupp) produces one of the world’s best submarines HDW Class 212A. The Bundeswehr has 6 such U-boats. Why not to send one to Ukraine? Then we’ll kick 🇷🇺fleet out of the Black Sea💪 pic.twitter.com/qy75sRVZ76
— Andrij Melnyk (@MelnykAndrij) January 28, 2023
Melnyk fegyverigényével kapcsolatban fontos elmondani, hogyha Németország bele is egyezne egy ilyen üzletbe, a tengeralattjáró Fekete-tengerre szállítása lényégében lehetetlen lenne, mivel Törökország a háború kirobbanása után lezárta a Boszporusz és a Dardanellák szorosát a hadihajók elől. Ankara döntésének értelémben jelenleg csak a tengerrel határos nemzetek – például Oroszország és Ukrajna – indíthatnak oda hadihajókat és tengeralattjárókat, Németország nem. Problémát jelent továbbá az is, hogy a tengeralattjáró működtetésére ki kellene képezni az ukrán tengerészeket.
De ha valami csoda folytán Ukrajna mégis megkapná a kért tengeralattjárót, az eszköznek szembe kellene néznie a krími székhelyű orosz Fekete-tengeri Flotta hét tengeralattjárójával, valamint számos tengeralattjáró-elhárító hajójával és helikopterével.
Melnyk egyébként 2014-től tavaly júliusig volt Ukrajna németországi nagykövete, amikor is visszahívták Kijevbe, miután módszeresen sértegette a vele egyet nem értő német politikusokat. Olaf Scholzot például „sértődékeny véres hurkának” nevezte tavaly májusban, miután a német kancellár nemet mondott Zelenszkij kijevi meghíváséra.
Ahogy arról a hazai sajtó is beszámolt, hosszas huzavona után a német kormány múlt héten bejelentette, hogy 14 Leopard 2-es típusú harckocsit fog szállítani Ukrajnának. A döntéssel egy időben az amerikaiak is bejelentették, hogy két századra való, azaz összesen 31 darab Abrams harckocsit szállítanak le Kijevnek a közeljövőben.
Miután a modern nyugati harckocsikat Kijev megkapta, Jurij Szak, az ukrán védelmi miniszter tanácsadója múlt hét szerdán bejelentette: Kijev negyedik generációs vadászgépekre – mint például a brit-német-olasz-spanyol fejlesztésű Eurofighter vagy az amerikai F–16-os – is igényt tart a NATO-tól. Elmondása szerint a Nyugat korábban nem akart nehéztüzérséget adni, mégis adtak nekik. Nem akartak HIMARS-rendszereket adni, mégis adtak nekik. Nem akartak tankokat adni, mégis adtak nekik. „A következő nagy feladat a vadászgépek megszerzése lesz” – tette hozzá.
Az ukrán légierőnek elöregedett, szovjet időkből származó vadászrepülőgép-flottája van. E repülők döntő többsége még azelőtt állt szolgálatba, mielőtt Kijev 1991-ben elnyerte a függetlenségét a Szovjetuniótól. Jurij Szak elmondása szerint a nyugati vadászgépeket elfogófeladatokra és orosz állások támadására használnák.
Az ukránok vadászgép igényére John Kirby, a Pentagon szóvivője szerda este egy sajtótájékoztatón reagált. Mint mondta, az Egyesült Államok állandóan tárgyal a támogatásról, Ukrajnáról, és a körülményeknek megfelelően változtatják azt, hogy mi mindent adnak át az ukránoknak.
Nem tudom hibáztatni az ukránokat azért, hogy több és több eszközt akarnak. Nem először tárgyalunk velük a vadászgépekről, de e téren egyelőre nincs bejelenteni valónk
– mondta John Kirby újságírói kérdésekre válaszolva.
Forrás, fotó: Ripost / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!