Több ezer egészségügyi dolgozó körében végzett kutatás árulkodik arról, milyen marker mutathatja meg azt, hogy mennyire érezhetjük magunkat oltottként védettnek a megfertőződéssel szemben is.
A vírusblokkoló antitestek magas szintje utalhat arra, hogy szervezetünk az oltás eredményeképp magát a megfertőződést is képes kikerülni – írja a Nature.
Ezek az eredmények is azt támasztják alá, hogy a semlegesítő antitestek jelenléte előre meg tudja mutatni, hogy valaki meg fog-e fertőződni a vírussal.
Új mérőszámot vezethetnek be
Egy megbízható előrejelző marker, a védettségi korrelátum segíthet a szabályozóknak abban, hogy nagy klinikai vizsgálatok nélkül engedélyezzenek új vakcinákat. Segítséget nyújthatna abban is, hogy felmérjék az új vírusváltozatok elleni védekezéshez szükséges emlékeztető oltások szükségességét. A tanulmány fontos lépés a neutralizációs titer mint a védelem korrelátuma használatának validálásában, mondja Miles Davenport, az ausztráliai Sydneyben található Új-Dél-Wales-i Egyetem immunológusa.
A kutatás 11 500, a Tel Aviv-i Sheba Medical Centerben a Pfizer vakcinájával oltott egészségügyi dolgozó vizsgálatán alapul. A 2021. január vége és április vége közti intenzív tesztelés során közülük
39 embert találtak fertőzöttnek annak ellenére, hogy mindkét vakcinaadagjukat megkapták már.
Az összes fertőzött enyhe vagy közepes tüneteket észlelt, de 19 százalékuk esetében ezek hat hét után is fennálltak.
Összefüggés létezik
A fertőzöttek közül 22 embertől a pozitív teszteredmény napján tudtak antitestvizsgálatra is lehetőséget adó vérmintát venni, rajtuk kívül 104 oltott, meg nem fertőződött dolgozó vérét vizsgálták meg. Ők a megbetegedettekhez hasonló korúak. A minták összehasonlítása megmutatta, hogy a megfertőzött dolgozók vérében alacsonyabb volt az antitestszint.
Ezek az eredmények megerősítik az Oxford-AstraZeneca vakcina klinikai vizsgálatai során gyűjtött hasonló adatokat, melyek elemzése szintén
összefüggést mutatott a semlegesítő antitestek magasabb szintje és az oltás utáni fertőzés kisebb valószínűsége között.
Az ellenanyagszintek közötti különbség azonban nem volt statisztikailag szignifikáns a megfertőződött és az egészséges vizsgálati résztvevők között.
Kutatni kell még
A mostani kutatás kis létszámú résztvevővel zajlott, ami limitált felhasználhatóságot jelent esetében, illetve hiányossága, hogy nem sikerült meghatározni benne egy olyan antitestszintet, amely határt szabna, ezáltal megmutathatná, milyen érték alatt fertőződhetnek meg az oltottak. Ezen a területen van szükség még további munkára.