6475 város közül csak 222-ben volt a WHO standardjainak megfelelő minőségű a levegő tavaly az IQAir felmérése szerint.
India, Pakisztán és Banglades levegője a legrosszabb a világon, az itt tapasztalható szennyezés mintegy tízszerese az egészségügyi határártéknek a CNN cikke szerint.
A skandináv országok, Ausztrália, Kanada, Japán és az Egyesült Királyság a legjobb levegőminőségű országok közé tartoztak, de az átlagos légszennyezettségi szint még itt is egy-kétszeresen haladja meg az iránymutatást.
„A jelentés rámutat, hogy a kormányoknak világszerte dolgozniuk kell a globális légszennyezés csökkentésén. A levegőben található apró részecskék túl sok embert ölnek meg minden évben, a kormányoknak szigorúbb nemzeti levegőminőségi szabványokat kell megállapítaniuk és jobb külföldi gyakorlatokat kell keresniük, amelyek elősegítik a jobb levegőminőséget” – mondta Glory Dolphin Hammes, az IQAir North America vezérigazgatója.
Milliók halálát okozza évente a rossz levegő
Ez az első nagyszabású globális levegőminőségi jelentés, amely a WHO új, 2021 szeptemberében frissített éves légszennyezettségi irányelvein alapul. Az új irányelvek felére csökkentették az apró részecskék (PM 2,5) elfogadható koncentrációját, köbméterenként 10-ről 5 mikrogrammra.
A PM 2,5 a legkisebb, ugyanakkor a legveszélyesebbek közé tartozó szennyező anyag. Belélegezve mélyen a tüdőszövetbe jut, ahol a véráramba kerülhet. Fosszilis tüzelőanyagok elégetése, porviharok és erdőtüzek juttatják a légkörbe, többek között asztmával, szívbetegségekkel és más légzőszervi megbetegedésekkel hozható összefüggésbe.
Évente több millió ember hal meg a levegőminőségi problémák miatt.
A WHO szerint 2016-ban mintegy 4,2 millió korai halálozás volt összefüggésbe hozható az apró részecskékkel.
Ha abban az évben a 2021-es irányelveket alkalmazták volna, a WHO szerint közel 3,3 millióval kevesebb szennyezéssel összefüggő haláleset következhetett volna be.