a világvége első lépése: készülnek a szabályok a gyilkolást szolgáló mesterséges intelligencia felhasználásáról – megérkeztek a katonai ai k

A világvége első lépése: készülnek a szabályok a gyilkolást szolgáló mesterséges intelligencia felhasználásáról – Megérkeztek a katonai AI-k

Miközben a chatbotok megragadták a világ fantáziáját, jobban kellene aggódnunk a „mészárosbotok” miatt? A jövő héten Hollandiában rendezik meg az első nemzetközi konferenciát a mesterséges intelligencia (AI) felelős katonai felhasználásáról.

A találkozón részt vesz az Egyesült Államok és Kína is mintegy 50 másik ország mellett, és remélik, hogy a február 15–16-án Hágában sorra kerülő találkozó végén nyilatkozat is születik. Oroszországot az ukrajnai invázió miatt nem hívták meg – írja a TechXplore.

Még nem jönnek a terminátorok

„Valóban úgy látjuk, hogy ez egy kulcsfontosságú pillanat a katonai mesterséges intelligencia jövőjének alakításában. Egy olyan területen, ahol valóban életről és halálról van szó, szavatolni akarjuk, hogy az emberek – a DNS-ünkbe sütött hibáktól függetlenül – részt vegyenek a döntéshozatali folyamatban” – mondta Wopke Hoekstra holland külügyminiszter csütörtökön újságírók egy kis csoportjának.

Katonai téren a mesterséges intelligenciát már most is használják felderítésre, megfigyelésre és helyzetelemzésre. Habár a háború jövőjéről szóló konferencia egyik szekciójának címe „A mészáros robotok szabályozása”, a teljesen független gyilkológépek (ha úgy tetszik, terminátorok) megjelenése még messzi távlatban van. A célpontok önálló kiválasztására alkalmas mesterséges intelligencia azonban már éppen csak a láthatáron túl lehet. Ezek közé tartoznak az úgynevezett drónrajok és a mesterséges intelligencia alkalmazása a nukleáris parancsnoki és irányítási rendszerekben.

Mi az, ami elfogadható és mi az, ami nem?

Hoekstra szerint a konferencia célja, hogy megtegye az első lépést a nemzetközi szabályok felé, amelyek meghatározzák, hogy „mi az elfogadható és mi az elfogadhatatlan” a mesterséges intelligencia katonai felhasználása terén. „Már most látható, hogy a mesterséges intelligenciát használják az Oroszország által Ukrajna ellen vívott háborúban” – mondta elég sejtelmesen, amiből arra lehet következtetni, hogy ilyen eszközök mindkét oldalnál segítik a harcolókat.

A vitát a ChatGPT-hez hasonló mesterségesintelligencia-robotok használata körüli vitához hasonlította, amelyeknek hasznos felhasználási lehetőségei vannak, de a diákok is használták őket csalásra és esszéírásra. „Ez nem olyasmi, amitől csak meg kellene ijednünk” – mondta a miniszter.

A holland tisztviselők szerint Kínát mint a technológia és a mesterséges intelligencia kulcsfontosságú szereplőjét hívták meg a konferenciára. Az úgynevezett REAIM (Responsible AI in the Military Domain – Felelős mesterséges intelligencia a katonai területen) csúcstalálkozón miniszterek és magas rangú diplomaták vesznek részt technológiai cégekkel és szakértőkkel együtt.

Fotó: NortFoto

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!