aggódik az új bing miatt a google kirúgott mérnöke, aki korábban azt állította, érzelmei lettek a mesterséges intelligenciának

Aggódik az új Bing miatt a Google kirúgott mérnöke, aki korábban azt állította, érzelmei lettek a mesterséges intelligenciának

Az atombomba feltalálása óta a legjelentősebb technológia a mesterséges intelligencia, mely hamis információk és politikai propaganda terjesztésére is használható lehet – állítja a Google volt mérnöke, akit korábban azért rúgtak ki, mert arról beszélt, hogy a cég mesterséges intelligenciájának érzelmei lettek.

Blake Lemoine, a Google LaMDA nevet viselő mesterséges intelligenciájának (MI) tesztelésével megbízott szoftverfejlesztő még tavaly júliusban állította azt, hogy az MI érzelmekkel és önálló gondolatokkal is rendelkezik – egy 7-8 éves, fizikához jól értő gyerekhez hasonlította az MI-t, mire a Google termékinformációk védelmének megsértésére hivatkozva kirúgta őt.

A férfi most újra megszólalt, már azt követően, hogy tavaly novemberben berobbant a köztudatba a ChatGPT nevű, MI-re alapuló chatbot, és a Microsoft elkezdte beépíteni annak tudását a termékeibe, a Bing keresőbe és az Edge böngészőbe. Nem tétlenkedik azonban Lemoine volt munkáltatója sem, már a Google is bejelentette a saját MI-alapú keresőjét Bard néven.

Blake Lemoine ezúttal is igen borúlátó az MI-vel kapcsolatban: szerinte az említett Bing vagy a Bard a legjelentősebb technológiai fejlődés az atombomba feltalálása óta, és alapjaiban változtathatja meg a történelem menetét.

A férfi egy Twitter-bejegyzésben arról írt a napokban, hogy – szemben a Google-féle LaMDA-val – az új Binggel nem lehet ugyanazokat a kísérleteket elvégezni, mint amiket ő csinált annak idején a Google-féle megoldással.

Blake Lemoine aggodalmának is hangot adott, szerinte ugyanis félő, hogy a technológiával hamis információkat vagy politikai propagandát fognak terjeszteni, vagy emberekkel kapcsolatos lejáratásokat vallási vagy faji alapon – írja az Interesting Engineering.

Lemoine hangsúlyozta: szeretné, ha alaposabban tesztelnék az MI-t, feltárva a kockázatokat és az emberek manipulációjával összefüggő problémákat, mielőtt a nagyközönség számára is elérhetővé tennék azt. Ő ugyanis úgy véli, a technológia még nagyon kísérleti, és jelenleg veszélyes kiadni.

Bill Gates, a Microsoft társalapítója Financial Times-nak adott interjújában ezzel szemben azt hangoztatta, hogy a legújabb MI-modellek már legalább egy generációsak, és bár képesek „őrült dolgokat” mondani, ennek elsősorban az az oka szerinte, hogy a felhasználók provokálják, és megpróbálják a modellt hibára bírni.

A milliárdos állítja: nem jelentenek fenyegetést a legújabb MI-modellek.

Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Exit mobile version