aki magára ismer ebből a leírásból, annak nincs miért félnie az öregedéstől

Aki magára ismer ebből a leírásból, annak nincs miért félnie az öregedéstől

Az öregedés nem igazán kellemes dolog, mégis vannak, akik egészen könnyen veszik az elkerülhetetlen állapotváltozást. Kanadai kutatók az optimális öregedés nyomába eredtek.

Ha már elkerülhetetlen az öregedés, nem mindegy hogyan, milyen fizikai és mentális állapotban hagyjuk magunk mögött az éveket. Kanadai kutatók az International Journal of Environmental Research and Public Health folyóiratban megjelent tanulmányuk szerint megpróbálták meghatározni, kik számíthatnak optimális öregedésre.

Több mint hétezer középkorú és idősebb kanadait kísértek figyelemmel nagyjából három éven keresztül, nyomon követve egészségi és szellemi állapotukat. Kísérleti alanyaik valamennyien koruknak megfelelő egészségi állapotban voltak a kutatás kezdetén. A szakemberek örömmel tapasztalták, hogy a három év sokuknál nem hozott változást, az 55 és 64 év közöttiek háromnegyede, a 80 év felettiek fele megőrizte az egészségét.

Azért akadtak kivételek is. Közéjük tartoztak az elhízottak: hozzájuk képest a normál testsúlyúak 24 százalékkal nagyobb valószínűséggel öregszenek optimálisan. A pénzügyi helyzet is számít. A szegénységi küszöb alatt élőknek csak mintegy a fele öregedett optimálisan, szemben a szegénységi küszöb felett élők háromnegyedével. Ezt a kutatók azzal magyarázzák, hogy a kevés pénz stresszt okoz, és korlátozza az egészséges választásokat, például az optimális táplálkozást, bár azt is hangsúlyozzák, hogy további kutatásokra lesz szükség az összefüggés mélyebb magyarázatához.

Az talán nem is meglepő, hogy azok az idősebb felnőttek, akik soha nem dohányoztak, 46 százalékkal nagyobb valószínűséggel tartották fenn kiváló egészségi állapotukat, mint a dohányzók. Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a dohányzás abbahagyása akár a későbbi életkorban javíthatja a túlélési statisztikákat, a tüdőfunkciót és az életminőséget, csökkenti a koszorúér-problémák arányát, és csökkenti a légúti tüneteket. A tanulmány azt is megállapította, hogy a korábbi dohányosok ugyanolyan „jól teljesítettek”, mint azok, akik soha nem dohányoztak, azaz soha sem késő leszokni.

A kutatók azt is megállapították, hogy a fizikai aktivitás is fontos szerepet játszik a jó egészség megőrzésében a késői életkorokban. Azok az idősebbek, akik mérsékelt vagy megerőltető fizikai tevékenységet végeztek, 35-45 százalékkal nagyobb valószínűséggel öregszenek jól (nem mellesleg a fizikai inaktivitás a korábban már említett elhízással is összefügghet). Az eredmények azt is megmutatták, hogy azok a válaszadók, akik a vizsgálat kezdetén soha vagy csak ritkán tapasztaltak alvásproblémákat, 29 százalékkal nagyobb valószínűséggel őrizték meg az egészségüket a vizsgálat során eltelt idő alatt. Végül az is kiderült, hogy a nőknek, illetve azoknak, akik házasságban élnek, jobb kilátásaik lehetnek az egészségben töltött késői évek szempontjából.

Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!