Állt a bál egy bukaresti kórháznál

Az egészségügyi minisztérium sajnálatát fejezte ki.

Bukarestben dulakodás alakult ki péntek éjszaka a csendőrök és a tüntetők között, akik megpróbálták megakadályozni, hogy Foisor ortopédiai kórház kiürítését és Covid-kórházzá alakítását.

A hírtelevíziók beszámolói szerint péntek este mentőkkel és a hozzátartozók autóival – egyeseket az ülésen, másokat a csomagtartóban – szállították el az ortopédiai kórház több mint száz betegét. Közülük 12 beteget a román főváros más kórházaiba helyeztek át, 68 már megműtött, illetve 25, műtétre váró beutaltat pedig hazaküldtek.

A helyszínen megjelent a koronavírus-járvány miatt hozott intézkedések – a maszkviselés és kijárási korlátozások – ellen rendszeresen tüntetők egy csoportja, akik összetűzésbe keveredtek a csendőrökkel. Az összeesküvés-elméleteket terjesztő demonstrálók szerint a Covid-kórházak valójában üresen állnak, ezért a kiürítés leállítását követelték, és „Le a sátánista kormánnyal, Gyilkosok, Arafat, ne feledd, ez nem a te országod!” rigmusokat kiabálták, utóbbival a palesztin származású katasztrófavédelmi államtitkárra utalva.

Az egészségügyi minisztérium szombat hajnalban közleményben fejezte ki sajnálkozását, amiért az „éj leple alatt”, botrányos körülmények között került sor a Foisor kórház kiürítésére, hozzátéve, hogy az intézkedés szükségességéhez nem fér kétség.

Bukarestben elfogytak a helyek a meglévő Covid-kórházakban, és pénteken más 29 súlyos állapotban lévő állapotban lévő koronavírusos beteg várakozott üresedésre ezek betegfelvételi osztályain – olvasható a tárca közleményében.

Egy újabb sürgősségi klinika Covid-kórházzá alakítása a más beavatkozásokat igénylő páciensek ellátását veszélyeztette volna: ezért esett a járványügyi hatóságok választása a – 200, oxigénhálózatra csatlakoztatott ággyal rendelkező – Foisor kórházra, amelynek 26 ágyas intenzív terápiás részlegén csak három beteg volt.

A húszmilliós lakosságú Romániában április elején, napi 5500 új eset körül tetőzött a járvány harmadik hulláma, de az azóta csökkenő esetszám ellenére nem enyhült a kórházakra nehezedő nyomás: még naponta rekordot dönt – és már az 1500-at közelíti – az intenzív terápián kezelt súlyos betegek száma.

Forrás: Infostart.hu

Nyitókép: MTI/Kiss Gábor

Exit mobile version