Amerikai kutatás: mutálódott a koronavírus egy halálosabb kórokozóvá

Két, egymásnak ellentmondó teória terjed a koronavírus mutációiról. Mindkét kutatás friss, az amerikai szerint halálosabb mutáció alakult ki, a britek meg azt mondják, a vírus mutálódott, de cseppet sem lett veszélyesebb ettől.

Amerikai kutatók vészjósló információkat tettek közzé a koronavírusról: szerintük a Vuhanból érkezett koronavírus már mutálódott, így most egy, az eredetinél sokkal halálosabb mutációja terjed az emberek között az Egyesült Államokban. A legérdekesebb az egészben, hogy ugyanakkor Nagy-Britanniában a University College London kutatói meg azt mondják, igaz, hogy a vírus mutálódott és már 14 mutációja ismert, de egyik sem veszélyesebb, mint az eredeti volt.

A portfolio.hu a CNBC alapján azt írja, az amerikaiak friss kutatása szerint a veszélyes új törzs február elején kezdett el terjedni Európában, majd az Egyesült Államokban és Kanadában. A Los Alamos National Laboratory kutatói azt állítják, mára ez a mutálódott vírustörzs vált meghatározóvá a világon.

Ráadásul azt mondják, ha nyáron nem tűnik el a vírus, tovább mutálódhat, és ez veszélyes a most fejlesztés alatt álló új vakcinák hatásossága szempontjából is: több gyógyszercég is még a járvány elején izolált génszekvenciákból fejleszti a szérumot.

Az amerikai tanulmányt még nem értékelték a szakértők, ráadásul azt ilyen állapotban még nem is szokták közzétenni, most azért lépték meg ezt, mert szerintük a világnak tudnia kell erről.

Érdekes viszont, hogy a a University College London genetikai kutatói teljesen más állásponton vannak. Szerintük ugyan a vírus mutálódik, de ez nem jelenti önmagában azt, hogy súlyosabb betegséget okozna vagy felgyorsulna terjedésének üteme. Az ő vizsgálataik azt mutatják, hogy a vírus 2019 végén már terjedt az emberek között, sőt, a terjedése hamar extrém gyorssá vált. Vagyis szerintük az a korábbi elmélet sem igaz, hogy a koronavírus már akkor jelen volt az emberek között, amikor még nem is azonosították, tehát így védettség sem alakulhatott ki a járvány kezdetéig senkiben.

Az viszont jó hír, hogy a hatalmas adatbázisból dolgozó londoniak nem találtak bizonyítékot arra, hogy a vírus mutációjával gyorsulna a terjedése, vagy súlyosabb tüneteket okozna.

Forrás: Blikk.hu

Exit mobile version