Ilyen még nem volt, Donald Trumpnak ma leveszik az ujjlenyomatát, talán készítenek róla egy-egy fotót szemből és profilból, aztán egy bíró elé áll és meghallgatja az ellene hozott vádakat, vagyis hogy illegálisan az elnökválasztási kampányát segítette azzal, hogy lefizetett egy pornószínésznőt. Trump szerint a dolog hátterében Soros György áll. A vádemelés a népszerűségének mindenképpen jót tett.
„Nincs olyan, hogy rossz sajtó, ameddig nem pedofil az ember” – ez a mondás állítólag Donald Trumptól származik, és a volt elnök népszerűségi mutatóit nézve valószínűleg igaza is van. Trumpnak egy hónap alatt több mint 10 százalékkal nőtt a népszerűsége a republikánus szavazók körében, és ebben valószínűleg nagy szerepe volt annak, hogy egy New York-i ügyész vádat emelt ellene, amivel nem csak a tárgyalóterembe, de a történelemkönyvekbe is bevonul az Egyesült Államok 45. elnöke.
Trump április 3-án, hétfőn érkezett meg New Yorkba, és magyar idő szerint kedd este fog megjelenni a manhattani kerületi ügyészségen, hogy megtörténjen az arraignment-je – vagyis, hogy a bíró elé vezessék, és felolvassák neki a vádiratot. Trump korábban eljátszott azzal a gondolattal, hogy úgy intézze, bilincsben, rendőrök gyűrűjében vezessék be az épületbe – a New York Times legalábbis erről írt. A jelek szerint erről végül letett, ráadásul a CNN hétfő este arról számolt be, hogy Trump ügyvédei levelet írtak az ügyet tárgyaló bírónak, amiben arra kérték, hogy az arraignment-et ne közvetíthesse a tv.
Lesz azonban még egy fontos pillanat, mielőtt Trump belép tárgyalóterembe. A manhattani Center Streeten lévő bíróság épületében leveszik majd az ujjlenyomatát, és valószínűleg elkészítik róla a híres mugshotot, azaz csinálnak róla egy fényképet szemből és profilból, mint a filmekben. Az amerikai sajtóban elképesztő verseny megy azért, ki közli majd először a történelmi képet: egy volt amerikai elnök mugshotját.
Maga az ügy elég zavaros, ráadásul precedens nélküli jogértelmezésen alapul. A lényeg, hogy Trump még a 2016-os kampány idején egy közvetítőn keresztül megvásárolta egy pornósztár hallgatását, amit a manhattani ügyészség tiltott kampányfinanszírozásként értékel. A hallgatási pénz fizetése nem illegális New York államban, és az sem, ha valaki a saját kampányának ad pénzt, utóbbit azonban be kell vallani, és a manhattani főügyész, a demokrata Alvin L. Bragg értelmezésében Trump azzal, hogy 130 ezer dollárért cserébe rávette a Stormy Daniels művésznevű Stephanie Cliffordot, hogy ne beszéljen senkinek arról, hogy valaha lefeküdtek egymással, tulajdonképpen a saját kampányát finanszírozta.
Ha viszont ez így van, akkor be is kellett volna vallania, a kifizetés azonban ügyvédi költség címén lett elkönyvelve. Fontos, hogy hivatalosan még nem ismerjük a vádiratot, és már ez is egy alapos leegyszerűsítése annak, amivel Trumpot vádolják, de talán ennyiből is látszik, hogy a manhattani ügyészség vádirata ingatag lábakon áll. Trump intézője, aki odaadta a pénzt a pornósztárnak, már korábban bűnösnek vallotta magát kampányfinanszírozási szabályok megsértése miatt, de ez sem teszi könnyebbé az ügyészség dolgát, mert Trump ügyvédei valószínűleg megpróbálják majd rátolni az egészet, ráadásul ő korábban hazudott a Kongresszusnak (ebben is bűnösnek vallotta magát).
Trump még azt is tagadja, hogy valaha lefeküdt volna Stormy Danielsszel, és sok jogi szakértő úgy véli, valószínűtlen, hogy az ügy – egyszer majd, évek múlva – eljut odáig, hogy a volt elnököt valóban el is ítélik. Az az eljárás, amelyben a 2020-as választás eredményeinek befolyásolásával vádolják a georgiai Fulton megyében, sokkal erősebbnek tűnik.
Az Economist mutatott rá arra, hogy egy ügyésznek, így a manhattani kerületi ügyésznek is három szempontot kell mérlegelnie, mielőtt dönt a vádemelésről: a bűncselekmény súlyosságát, az elmarasztaló ítélet valószínűségét, és a vádemeléshez fűződő közérdeket. Trump esetében az utolsó pont a leginkább kérdéses. Az ország fele szívesen látná a volt elnököt rács mögött, míg a másik fele szerint politikai boszorkányüldözés zajlik. (Trump szerint az ellene folyó eljárás „politikai üldöztetés és választási beavatkozás a valaha volt legmagasabb szinten”.) Ez nem azt jelenti – írják –, hogy ha Trump valóban bűncselekményt követett el, akkor ne kellene ezért felelősségre vonni. Ugyanakkor, ha Trump ellen büntetőeljárást indítanak, akkor olyasmiért kellene, amit nem lehet egy technikai hiba miatt lesöpörni az asztalról, és amiben a jog egyértelműbb.
Eközben Trump népszerűsége régen látott magasságokban van, sikerült maga mögé szorítania potenciális republikánus kihívóit – akiknek most már sokkal nehezebb lesz ringbe szállni a republikánus elnökjelöltségért olyan valaki ellen, akit egy politikailag motivált büntetőeljárás áldozatának tartanak –, és feltüzelni rajongótáborát, akik ezekben a pillanatokban épp Manhattanben tüntetnek a volt elnök üldöztetése ellen.
A tüntetők által skandált rigmusokban és a trumpista republikánusok retorikájában egy régi ismerős is feltűnik, mint Alvin Bragg, a manhattani kerületi ügyész – és rajta keresztül a volt elnök elleni vádemelés – mögött megbújó háttérhatalmi figura. A globalista spekuláns, a szálak mozgatója, aki állítólag 1 millió dollárral támogatta Bragg választási kampányát nem más mint: Soros György.
Nem viccelünk, Trump csütörtökön arról posztolt, hogy az ellene vádat emelő ügyészt „Soros György választotta ki és finanszírozta”,
de Bragg besorosozása eredetileg Trump egyik potenciális kihívójától, a floridai republikánus kormányzótól, Ron DeSantinstól származik, az utóbbi napokban pedig Marjorie Taylor Greene (Georgia) és Elise Stefanik (New York) képviselők, valamint Rick Scott (Florida) szenátor is átvette. A New York Times külön cikket közölt arról, hogy ez mikortól antiszemitizmus, a fele a Fideszről szól, itt lehet elolvasni.
Mindemellett tény, hogy a hangulat nagyon feszült most New Yorkban, óriási a rendőri készültség, egyesek attól tartanak, hogy megismétlődhetnek a 2021. január 6-i történések, amikor Trump fanatikusai betörtek a washingtoni Kapitólium épületébe. Hogy ez nem valószínű, azt az is jelzi, hogy Trump nem tervez sokáig időzni szülővárosában, állítólag még kedden visszarepül Floridába, hogy Mar-a-Lago-i rezidenciája előtt sajtótájékoztatót tartson.
Nem ez az egyetlen ügy, amelyben Trump ellen eljárás folyik, ráadásul nem is a legerősebb közülük. Számtalan ügyben állt már bíróság előtt és eddig mindig megúszta (legnagyobb húzása e tekintetben mindenképpen az volt, amikor elnökké választatta magát, elkerülve ezzel az igazságszolgáltatást). Ugyanakkor valami biztosan elkezdődött, a valóban súlyos vádak pedig még Trump előtt vannak, nem mögötte.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!