az emberek tizede nem bírja a földi gravitációt, ami kicsinálja a beleiket: legalábbis egy elég vad új hipotézis ezt állítja

Az emberek tizede nem bírja a földi gravitációt, ami kicsinálja a beleiket: legalábbis egy elég vad új hipotézis ezt állítja

Senki sem tudja pontosan, miért alakul ki az irritábilis bél szindróma (IBS), de Brennan Spiegel gasztroenterológus a Los Angeles-i Cedars-Sinai kórházból egy új, meghökkentő hipotézist vázolt fel. A tömegvonzás minden porcikánkra hat, beleértve a beleinket, és ezt az erőhatást néhány ember nehezen tűri.

A The American Journal of Gastroenterology című folyóiratban megjelent tanulmányában Spiegel azt állítja, hogy az IBS-t az váltja ki, hogy a szervezet képtelen kezelni a gravitációt. A beleink – magyarázta Spiegel – olyanok, mint egy nagy zsák krumpli, amelyet egész életünkben cipelnünk kell. Ha a testünk szokásos gravitáció-szabályozása valamilyen okból kifolyólag nem működik, a rekeszizom lecsúszhat és összenyomhatja a beleinket, ami esetleg megnehezíti az étel átmozgatását a tápcsatornán (azaz motilitási problémákat) és baktériumtúlszaporulatot okozhat.

Pillangók a hasban

„Az idegrendszerünk is a gravitáció világában fejlődött ki, és ez megmagyarázhatja, hogy sokan miért éreznek ’pillangókat’ a hasukban, amikor szoronganak. Érdekes, hogy ezek a ‘zsigeri érzések’ akkor is jelentkeznek, amikor a Föld felé zuhanunk, például amikor hullámvasúton vagy turbulenciába kerülő repülőgépen ülünk. A bélben lévő idegek olyanok, mint egy ősi G-erő érzékelő, amely figyelmeztet minket, ha veszélyes zuhanást élünk át, vagy fogunk átélni. Ez csak egy hipotézis, de az IBS-ben szenvedő emberek hajlamosak lehetnek arra, hogy túlságosan előre jelezzék a G-erővel kapcsolatos veszélyeket, amelyek soha nem következnek be” – mondta Spiegel a Science Alertnek.

Az a renek Spiegel elméletében, hogy könnyen tesztelhető, és nem zár ki más IBS-elméleteket. Jelenleg nincs végleges IBS-teszt, és a tünetek betegenként rendkívül változóak. Ennek eredményeképpen a szindrómát általában kizárásos alapon diagnosztizálják. Miután minden más bélrendszeri tüneteket – például fájdalmat, puffadást, görcsöket, székrekedést vagy hasmenést – okozó rendellenességet kizártak, a betegeknek általában azt mondják, hogy IBS-ben szenvednek.

Ma világszerte az emberek körülbelül 10 százalékáról feltételezik, hogy érintette ebben a betegségben. Spiegel szerint a gravitáció lehet az a közös erő, amely ezeket a különböző tüneteket összefogja. A kutató elképzelése szerint a gravitációra adott rendellenes reakció a bél-agy kölcsönhatási zavart is kiválthat. A belek összenyomása akár a bélmikrobiomra is hatással lehet, ami túlérzékenységet, gyulladást vagy kellemetlenséget okozhat.

„Annyira sokféle magyarázat létezik, hogy elgondolkodtam azon, vajon mind egyszerre igaz lehet-e. Ahogy elgondolkodtam az egyes elméleteken, a motilitással kapcsolatosaktól kezdve a baktériumokon át az IBS neuropszichológiájáig, rájöttem, hogy talán mindegyik visszautal a gravitációra, mint egyesítő tényezőre. Először kétségkívül elég furcsának tűnt, de ahogy fejlesztettem az ötletet, és teszteltem a kollégáimmal, kezdett értelmet nyerni” – mondja Spiegel.

Ha az IBS-t az okozza, hogy a test küzd a gravitációval, akkor ez megmagyarázhatja, hogy a fizikoterápia és a testmozgás miért bizonyulhat olyan jótékonyan a tünetek enyhítésére. Ez azt is megmagyarázná, hogy az IBS-betegeknél miért hajlamosak a szerotoninszint emelkedésére. A szerotonin egy olyan neurotranszmitter, amely elsősorban a bélben termelődik, hogy szabályozza a bélmozgásunkat és a hangulatunkat is, de ha túl sok van belőle, az hasmenést válthat ki. Sőt, ez az anyag részt vesz a vérnyomásunk szabályozásában is a gravitáció hatására.

Spiegel szerint szerotonin nélkül nem biztos, hogy képesek lennénk felállni, megtartani az egyensúlyt, vagy fenntartani a vérkeringést. „A szabályozatlan szerotonin a gravitációs kudarc egy formája lehet. Ha a szerotonin biológiája rendellenes, akkor az embereknél IBS, szorongás, depresszió, fibromyalgia és krónikus fáradtság alakulhat ki. Ezek a gravitációs intolerancia formái lehetnek” – állítja Spiegel.

A közös pont, hogy a szervezet zűrben van a grvitációval

A krónikus fáradtság szindróma vagy myalgikus encephalomyelitis (CFS/ME) egy másik krónikus és legyengítő betegség, amelynek nincs oka vagy gyógymódja, és gyakran kereszteződik az IBS-sel. Sok CFS/ME-betegnek okoz nehézséget a felállás is, ami hirtelen vérnyomásesést, fáradtságot, szédülést és szívdobogást okozhat.

Az IBS-sel átjárható tünetek közé tartozik még a derékfájás, a fejfájás, a szédülés és a poszturális tachikardia szindróma (POTS), amikor a vérnyomás a felállás után zuhan. Mindezek az állapotok azzal magyarázhatók, hogy a szervezet nem képes megfelelően kezelni a gravitációs erőt. Közvetlen kutatás nélkül Spiegel szerint a gravitációs hipotézis csak egy „gondolatkísérlet”. De reméli, hogy a jövőben új módszerek kifejlesztését ösztönzi az IBS kutatására és kezelésére.

„A gravitációhoz való viszonyunk nem különbözik a halak vízhez való viszonyától. Egész életünket benne éljük le, formál bennünket, mégis alig vesszük észre a létezésünk természetére gyakorolt állandóan jelenlévő hatását” – írja Spiegel, és ezeken a felvetéseken talán ideje volna elgondolkodnunk.

Fotó: NorthFoto

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Exit mobile version