A Nagy-Britanniában most jóváhagyott új antitestalapú gyógyszer hatékony az omikron variáns ellen is – állítja az első klinikai teszt eredményekre hivatkozva a gyártó, a GSK gyógyszergyár.
Nagy-Britannia most hagyott jóvá egy újabb Covid-gyógyszert, a Sotrovimabot, amely a kutatások szerint 79 százalékkal csökkenti a kórházi kezelés és elhalálozás kockázatát a 12 évesnél idősebbek és 40 kg-nál nehezebbek körében.
A brit GSK gyógyszergyár és a társfejlesztő kaliforniai Vir Biotechnology közleménye szerint az első klinikai teszteredmények azt mutatják, hogy a gyógyszer hatékony „az új, omikron vírusvariáns jelentős mutációival szemben”.
A brit gyógyszerészeti ügynökség, az MHRA ugyanakkor óvatosabb volt, és azt közölte: még túl korai ezt megerősíteni. A Vir vezérigazgatója, George Scangos ugyanakkor azt mondta, hogy
a gyógyszert kifejezetten úgy fejlesztették, hogy figyelembe vették, hogy mutálódik a vírus.
„A tüskefehérje egy különösen stabil, kis valószínűséggel mutálódó régióját céloztuk meg, hogy választ adjunk a jelenlegi és a jövőbeli variánsokra” – mondta a cégfőnök.
A gyógyszer alapja egy olyan antitest, amely lefedi a koronavírus fő fegyverének számító tüskefehérje felszínét, így megakadályozza, hogy dokkoljon az emberi sejtek receptoraival és a sejtekbe behatolva elkezdje terjeszteni a fertőzést.
A hatóság szerint azonban még túl korai véleményt mondani az omikron elleni hatásosságáról, ezért a gyártóval együttműködve keresik majd erre a kérdésre a választ.
A GSK szerint az omikron elleni hatásosságról szóló további teszteredmények az év végéig befutnak.
Univerzális oltás jöhet
Közben kínai tudósok bejelentették, hogy olyan antitestet fedeztek fel, amellyel közelebb kerülhetünk egy univerzális – azaz az összes mutáció ellen védő – vakcina kifejlesztéséhez. A kutatást a bioRxiv könyvtárban publikálták, ahol még a szigorúbb szakvéleményezés előtt álló friss kutatásokat teszik közzé.
A cikk szerint egy súlyos koronavírus-fertőzöttnél sikerült felfedezni a 35B5 névre keresztelt molekulát, amely a jelenleg létező összes vírusvariánst semlegesíteni tudja. A magyarázat megint csak az, hogy az antitest a tüskefehérje egy olyan régióját célozza meg, amely gyakorlatilag nem változik a mutációk során. Az év során már japán és belga kutatók is hasonló eredményekről számoltak be.
Kapcsolódó hang