Rukia és Rabia szétválasztását és a magyar orvosok által végzett félezer ingyenes plasztikai műtétet akarják így meghálálni.
A magyar orvosok által végzett ötszáz ingyenes égési sebészeti és helyreállító plasztikai műtét, valamint a sziámi ikerpár, Rukia és Rabia sikeres szétválasztása miatt ajánlott fel Banglades 5 ezer dózis AstraZeneca licenc alapján Indiában készülő Covishield vakcinát– írja a Blikk.
A lap a helyi sajtóra hivatkozva ír arról, hogy a magyar kormány ötezer Oxford/AstraZeneca-vakcináért folyamodott a dél-ázsiai országhoz, és Shahriar Alam külügyi államtitkár a bangladesi parlament ülésén ki is jelentette, hogy a magyar kérésnek eleget tesznek.
A magyar külügyminisztérium a Blikknek megerősítette, hogy ötezer vakcina érkezhet az országból, de azt írták, az oltóanyagot Banglades ajánlotta fel, mégpedig hálából, amiért a Csókay András idegsebész és Pataki Gergely plasztikai sebész vezette magyar orvoscsoport sikeres műtétet hajtott végre a fejüknél összenőtt ikerlányokon, Rukián és Rabián. A Blikk szerint
a szétválasztó műtét mellett a bangladesi állam azt az 500 ingyenes plasztikai műtétet akarta meghálálni,
amit a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány magyar orvoscsoportja 2010 óta Bangladesben elvégzett helyreállító plasztikai és égési sebészeti missziói során.
Az orvoscsoporttól a lap megtudta, hogy Rukia jól van, három hónappal a beavatkozás után már gyakorlatilag önállóan járt, és azóta csak fejlődött, Rabia azonban továbbra is nagyon le van maradva a rehabilitációban.
Bangladesbe eddig ötmillió oxfordi vakcina érkezett és további 25 millió oltásra van szerződésük. Az indiai Serum Intézet licenc alapján 1 milliárd Oxford/AstraZeneca vakcinát állíthat elő, hogy abból a térség nagyon vagy közepesen szegény országaiba juttasson. Ezek közül kerülhet az említett ötezer vakcina Magyarországra. Banglades darabjáért 4 dollárt (1180 forintot) fizet a vakcinákért az indiai üzemnek.