barta tamás rejtélyes halála: kádár ügynöke vagy a maffia ölte meg az lgt elveszett gitárosát?

Barta Tamás rejtélyes halála: Kádár ügynöke vagy a maffia ölte meg az LGT elveszett gitárosát?

Pontosan ma 41 éve hunyt el Barta Tamás. Az LGT együttes egykori tagjának meggyilkolása vagy öngyilkossága évtizedek óta meghatározó mítosza a hazai zenetörténetnek már csak azért is, mert a rejtélyes ügyet a mai napig sem sikerült minden kétséget kizáróan megoldani.

Az átlag polgári családba született zuglói fiú rövid élete során megjárta a hadak útját. Hiába vált már a 20-as évei elején igen elismert zenésszé Magyarországon, ő valami másra, valami többre vágyott: az „amerikai álomra”. Ám a disszidálása után Barta Tamás élete gyökeresen megváltozott, a hőn áhított zenei karrier Amerikában már nem jött össze, majd – mindössze 33 évesen – 1982. február 16-án holtan találták arletai házában.

De mi vezette el a magyar zenészszakma által a legjobb gitárosnak választott Bartát a végzetes tragédiáig? Mikor bicsaklott meg a fénylő karrier, és mi történt valójában a legendás zenésszel?

Az LGT oszlopos tagja

A rendkívül tehetséges fiatal gitáros a Hungária zenekarban játszott, amikor meghívták az LGT-be, amelynek első három lemezén, az 1971-es Locomotiv GT-n, az 1972-es Ringasd el magad címűn és az 1973-as Bummm!-on is ő hallható. Emellett ő játszott az első magyar rockmusical, a Déry Tibor kisregénye alapján a Presser–Adamis szerzőpáros által írt Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról felvételein.

Vígszínház, az LGT együttes, mint a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című musical előadásának zenekara: Barta Tamás, Laux József, Somló Tamás, Presser Gábor / Fotó: Fortepan /Urbán Tamás

A legtöbb magyar gitárostól eltérően, Barta gitárjátékán az amerikai rock&roll, a rhythm&blues és a country&western stílusjegyei ismerhetők fel. Barta kedvencei közé tartozott az angol Heads Hands & Feet.

„Fantasztikusan játszott” – mondta róla Presser Gábor.

Barta Tamás nemcsak gitárosnak, de zeneszerzőnek is elsőrangú volt. A három LGT-, egy-egy Zalatnay- és Kovács Kati-lemez számai közül húsznak ő a zeneszerzője. E húsz szám némelyike – például a Gyere, gyere ki a hegyoldalba és az Ő még csak tizennégy – hatalmas sláger lett, és azóta is az együttes legnépszerűbb dalai közé tartozik.

Barta Tamás zsenialitását mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 1970 októberében a magyar zenészszakma a legjobb gitárosnak választotta. Ő azonban mégis másra, valami többre vágyott.

A Magyar Rádió 8-as stúdiója, balra Barta Tamás, az előtérben jobbra Frenreisz Károly, a háttérben Presser Gábor /Fotó: Fortepan / Szalay Zoltán

Az amerikai álom

Az itthoni sikereknél a zenész többet akart, ezért az egyik amerikai út után nem tért haza a csapattal – mindez 1974-ben történt.

Ezt követően látszólag minden rendben volt az életében, feleségül vett egy gyönyörű amerikai nőt, majd Los Angelesben vásárolt házat, és bár a zenei karrier már nem jött össze, az ott élő magyaroknál talált munkát: a nyugati part papír- és írószer-kereskedőinek dolgozott. Nem tudhatta azonban, hogy azok valójában egy amerikai–magyar szervezett bűnöző banda tagjai.

Barta Tamás és az anyukája, Edit Amerikában /Fotó: Ringier-archív

A zenész majdnem nyolc évvel a disszidálása után, 1982. február 16-án elhunyt. A holttestében két golyót találtak. Emberölés miatt kezdtek nyomozni, ám a rendőrség azzal zárta le az ügyet, hogy öngyilkosság történt, amiben hosszú évtizedeken át rengetegen kételkedtek.

Gyilkosság vagy öngyilkosság?

Korábban azt feltételezték, hogy Barta önmaga vetett véget az életének. Számos jel azonban gyilkosságra utal.

A Barta Tamás életéről és halálának körülményeiről 2020-ban bemutatott dokumentumfilm producere, Mester Sándor tavaly a Blikknek elmondta, hogy előkerült egy „Bornemissza” fedőnevű titkos ügynök jelentése, amelyben a Kádár-rezsim beépített embere egyértelműen arról tájékoztatta a szocialista Magyarország pártállami kémelhárítását 1983-ban, hogy a magyar maffia végezte ki Bartát, mert az önálló vállalkozásba akart kezdeni:

„Barta alapvetően a kommunizmus elől menekült, így a sors keserű fintora, hogy a magyar papírmaffia vezetője, Simon Csaba – aki a disszidálása előtt Magyarországon is bűnözésből élt – a kommunista kémelhárításnak jelentett az USA-ból. Barta ennek a kémnek a beosztottja volt – esetleg Bartát is be akarta szervezni felsőbb utasításra –, és az sem zárható ki, hogy ő adta ki a parancsot a gyilkosságra” – állította Mester Sándor.

Ezen információk ellenére a rajongói és Barta édesanyja, Edit azóta sem kaptak elfogadható magyarázatot a zenész tragikus halálának okairól. Ők mindenesetre sosem adták fel a reményt, hogy egyszer kiderül majd az igazság.

Fotó: Fortepan Adományozó

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Exit mobile version