Idei második tájékoztatóját tartja Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő, és beszámolnak a hétközi kormányülésen elhangzottakról, az ott született döntésekről. Tartson velünk!
Akkumulátorgyár – Nem lát indokoltnak népszavazást?
Gulyás Gergely: nem látjuk indokoltnak, megvannak a feltételei a népszavazásnak. Egy akkumulátorgyárnak van jelentős vízigénye, de ezt adott esetben szennyvízből is meg lehet oldani.
Akkumulátorgyár – A magyar állam 320 milliárd forintos támogatást adna. Mire? A tiltakozások hatására módosul-e a koncepció?
Gulyás Gergely: a beruházás 3000 milliárd forint összértékű, Magyarországnak mindenképpen megéri. Magyarországnak van egy elvárása: minden környezetvédelmi szabályt a legszigorúbban be kell tartani. Ez az állami támogatás előfeltétele is. A támogatási összeg így biztos nem pontos. Fejlesztésekre egyébként is szükség lenne, százmilliárdos nagyságrendben. Ki lehet számolni, hogy mennyi lenne a ráfordítás, ha a gyár nem lenne. A támogatást arra adjuk, hogy a beruházások, gyárak működni tudjanak, beleértve az akkumulátorgyárat is.
Tejár: az MNB arra utalt, hogy az árstop inflációnövekedést okozott, a másfél százalékos tej ára kétszeresére nőtt például
Gulyás Gergely: valóban ilyesmit mondott a jegybank. Mindenütt van egy igen komoly élelmiszer-infláció, az árak nőnek. Hogy hol tisztességtelen az árak növelése, azt a GVH vizsgálja. Nincs könnyű helyzetben.
Április 30-án kivezetik az élelmiszerárstopot?
Gulyás Gergely: pillanatnyilag április 30-ig biztosan fennáll az élelmiszerárstop. Addig lehet fenntartani az árstopot, amíg az ellátásbiztonság fennáll.
A háború kitörésének évfordulóján a német kancellár szigorítana a szankciókon. Orbán Viktor vétóz?
Gulyás Gergely: nincs értelme erről beszélni, meg kell nézni, hogy milyen javaslatok lesznek.
Támogatja-e Magyarország Ukrajna EU- és NATO-tagságát?
Gulyás Gergely: meg kell felelni a feltételeknek. Pillanatnyilag a NATO-csatlakozás világháborút jelentene, javaslom ennek a veszélyét megfontolni. Mi semmit nem zárunk ki. Ami az EU-tagságot illeti, ha a nemzetiségi kérdésben nincs előrelépés, akkor nincs esély a támogatásunkra. Most azért van remény. Az oktatási és nyelvtörvény ügyét meg kell oldani.
Uniós csúcs: Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is ott van. Találkoznak-e?
Gulyás Gergely: a program a mai napon alakul ki.
Módosulhatnak az orvosi ügyeleti rendszer szabályai, ahogy azt a MOK követeli?
Gulyás Gergely: nem jövendölnék ebben, de minden orvos azonos elvek alapján kap fizetést, az elvekben korábban a MOK-kal megállapodtunk, Takács Péter egészségügyi államtitkár pedig hétfőn sajtótájékoztatót tartott az ügyben.
Mikor lesz új törvény a kuratóriumokról?
Gulyás Gergely: amint megegyezünk Brüsszellel.
A kuratóriumi mandátum betöltése élethossziglani. Lesz ebben változás?
Gulyás Gergely: meglátjuk.
Miniszteri lemondások a kuratóriumi pozíciókról – az Európai Bizottság feltételeit megismerve már egy törvénymódosításról tárgyaltak? Polgármesterek lehetnek kuratóriumi tagok? Meddig terjed az összeférhetetlenség?
Gulyás Gergely: nem vádolnám gátlásossággal az Európai Bizottságot… nem tudjuk, hogy milyen szintig várja el Brüsszel az összeférhetetlenséget. Abszolút zsarolás, amiről most szó van, de a diákok érdeke az első, mindennek gördülékenyen kell mennie. Az eddig elhangzottakból nem következett az összeférhetetlenség. Abból csak haszna van egy egyetemnek, ha egy városvezető tagja a fenntartó kuratóriumnak. Az unió elvont nyilatkozatokat fogalmaz meg, az ember vagy kitalálja, vagy nem, hogy mit mondtak. Adtunk mandátumot Varga, Navracsics minisztereknek, akik Brüsszelben tárgyalnak, hogy összeférhetetlenségi szabályokat fogalmazzanak meg.
Lesz uniós határkerítés?
Gulyás Gergely: ez a témakör is abba a témakörbe tartozik, ahol Magyarországnak nem igaza van, hanem igaza lesz. A vita most arról folyik, hogy a szavakon túl tettekkel is kell-e az uniónak a határokat védeni. Tartozik nekünk az Európai Unió, bízunk benne, hogy az EU a józan ész irányába fordul.
Kézilabda-Eb 2024?
Gulyás Gergely: elállnánk a rendezéstől. Lehet, hogy mégis lesznek csoportmeccsek, egy csoport összes meccse. Attól függ, melyiken veszítene többet Magyarország. Két lehetőség van tehát. A lemondásnak lennének költségei.
Készül a 10. szankciós csomag. Milyen hatással járna ez Magyarországra nézve?
Gulyás Gergely: a magyar miniszterelnök ott van a csúcson most is, előzőleg nem kommentálunk szanckióterveket, szankciókat csak egyhangúlag lehet elfogadni.
Magyarország „hibrid rezsim”? Erről beszélt Karácsony Gergely, és más, súlyos, brüsszeli kritikák is elhangoztak a napokban…
Gulyás Gergely: össze-vissza beszélnek, az ilyen állításoknak jogi következményük kell, hogy legyen.
Kérdések…
…válaszok.
Friss – lemondások
Gulyás Gergely: a kormányülés végén lemondott több miniszter az egyetemi kuratóriumokban betöltött tisztségéről február 15-ével. Aki nem válik meg pozíciójától, az a kormánytisztségétől kell, hogy megváljon. (Szijjártó Péter, Varga Judit, Lantos Csaba, Lázár János, Navracsics Tibor is érintett.)
EU-elvárások
Gulyás Gergely: szeretnénk mielőbbi megállapodásra jutni Brüsszellel, észszerű kompromisszumokat kötni. Olyan egyezségekbe is belementünk, amelyek bár nem voltak észszerűek, de Magyarország érdekeit nem sértették. Sajnálatos, hogy ilyen helyzet alakult ki.
Háború
Gulyás Gergely: felfoghatatlan pusztítást szenvedett el Ukrajna, az ENSZ-főtitkár által ismertetett álláspont teljes mértékben lefedi a magyar álláspontot. Magyarország továbbra is békepárti, a tűzszünetet és a béketárgyalásokat szorgalmazzuk minden fórumon. Minden módon segítjük Ukrajnát, ezt sokszor félremagyarázzák, sok a kritika a nyugati újságírók körében. Az orosz agressziót mindig is elítéltük, mindig is támogattuk Ukrajnát anyagilag, humanitárius eszközökkel. Fegyverrel továbbra sem támogatjuk Ukrajnát, ennek geostratégiai okai is vannak. A gazdasági károk, az infláció döntően az energiaárak következménye, emiatt is kell egy józan és racionális politika.
Vasút- és „buszvillamosítás”
Gulyás Gergely: az évtized végéig támogatjuk a hidrogénmeghajtású buszok beszerzését, a vasút modernizálását.
Olajfinomítás új eszközzel
Gulyás Gergely: a duna-menti finomítót átalakítjuk többféle kőolaj fogadására.
Energiastratégia 2030-ig
Gulyás Gergely: a fejlesztéseket is folytatni kell, ehhez fontos, hogy legyen elegendő energia, erre egy 2030-ig terjedő stratégiát hallgatott meg a kormány Lantos miniszter úrtól. Kulcsszerepet kap a napenergia, ebbe fekteti majd a kormány az uniós támogatások hitel részét, hálózat- és digitális fejlesztést hajtunk végre, 1 millió okosmérőt szerelünk fel.
Gazdaság – „teljesítjük az ígéreteket”
Gulyás Gergely: a háború és a szankciók ellenére teljesítettük a nyugdíjasoknak tett ígéretet, és az átlagos bérek emelkedése is infláció fölötti volt. A legutóbbi válságkezeléskor a Gyurcsány-kormány elvette a 13. havi nyugdíjat, az Orbán-kormány viszont visszaadta, és most 15 százalékos emelés történt, ami kiterjedt a 13. havi ellátásra is. Az idei év legfontosabb feladata, hogy az inflációt leszorítsuk, és ne engedjük recesszióba esni a gazdaságot, valamint megvédjük a munkahelyeket. A másfél százalékos növekedési becslés reális.
Földrengés – magyar részvétel a mentésben
Gulyás Gergely: a pillanatnyi helyzet a fontos. A BM jelentését tudom ismertetni, a török hatóságok és civilek 110 ezer fős kutató-mentő személyzettel, 5500 géppel végzik a mentési munkálatokat, 50 ország 5700 mentőalakulata van a helyszínen, több magyar egység is a helyszínen van. Eddig 27 túlélőt mentettek ki a magyarok, és több tucat halottat is kiemeltek. Folyamatosan emelkedik a magyar mentők száma, magyar áldozatról és sérültről nem tudni, a helyszínen tartózkodó magyarok felvették a kapcsolatot a külképviseletekkel. Óráról órára növekszik a halottak száma, részvétünket fejezzük ki Törökországnak és a gyászoló családoknak.
Gulyás Gergely kezd a kihelyezett kormányülés eseményeiről
Gulyás Gergely: Sopronbánfalván tartottuk a kihelyezett ülést, stratégiai kérdésekről is szó volt, időkorlát most nincs.
Kezdünk!
Háromnapos stratégiai kormányülésen van túl a kormány, a soproni kihelyezett ülés idején ráadásul rendkívüli események is történtek; Törökországot és Szíriát gigantikus erejű földrengések rázták meg, több magyar mentőcsapat azonnal útnak indult, és a segítség más formái is a helyszínen vannak, kormányzati felajánlás is történt. A rendkívüli intézkedések mellett a csütörtök délelőtti Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő egyéb döntésekről is beszámol, amelyek a csütörtökön kezdődő EU-csúcshoz, az ukrajnai háborúhoz, a rezsivédelemhez, a gazdasági helyzethez, az infláció alakulásához, a korábbi családvédelmi intézkedésekhez, a brüsszeli szankciókhoz, az energiapolitikához és az uniós forrásokhoz kapcsolódnak. Tartson velünk, kezdünk!