török szíriai földrengés

Beköszöntött a földrengések kora? Magyarország a félig veszélyes zónába tartozik

A török és a román földrengésnek ugyan nincs sok köze egymáshoz, hiszen a két terület teljesen más tektonikai lemezen fekszik, ám a tegnapi tádzsikisztáni földmozgások, ha távolról is, de összefüggnek a törökországi geológiai történésekkel – jelentette ki Juhász Árpád geológus, aki szerint Magyarország a Föld közepesen földrengésveszélyes területének számít.

Mintha a törökországi földrengéssel megkezdődött volna a nagy erejű földmozgások időszaka: a több mint két hete történt török pusztítást azóta több utórengés is követett, majd közvetlen szomszédunknál, Romániában indult meg a föld, tegnap hajnalban pedig erős, 6,8-es magnitúdójú földrengés rázta meg Tádzsikisztán gyéren lakott, Kína Hszincsiang tartományához közeli részét.– Nincs periodicitás a földmozgásokban, ezért nem is jósolható meg előre, mikor következnek ezek be, ami persze a nem jó hír, hiszen nem lehet előre felkészülni. Általában elmondható, hogy a sok millió évvel ezelőtt létrejött földkéreg, a különböző tektonikai lemezek ma is lassan mozognak délnyugatról észak-keleti irányba, nagyjából, átlagosan évi 2-4 cm-es sebességgel. Ez a szám északkelet felé tartva inkább a felső határhoz közelit, ott gyorsabban közelítenek egymáshoz a lemezek. A mozgásból többé-kevésbé biztosan levezethető, hogy egy adott területen a nagy erejű rengések között egy-két évtized is eltelhet – mondta Juhász Árpád geológus.

– Amikor a lemezek viszont összeütköznek, vagy elcsúsznak egymáson, akkor óriási energiák szabadulnak fel. Ahol két lemez találkozik, azt nevezik törésvonalnak. A lemezek itt egymásnak feszülnek, és nem tudni, mikor, egyszer csak eltörnek – ez okozza aztán a földfelszíni struktúrákban a hatalmas pusztítást. A 18 kilométer mélységben keletkezett török földrengést a kis-ázsiai Anatóliai lemeznek ütköző Arábiai burok okozta, aminek eredményeként 3 méterre is elmozdultak a felszíni kőzetrétegek. A tegnapi tádzsikisztáni földrengés ugyanennek az eurázsiai zónának a része, így távolról összefügg a török földmozgással, azzal a különbséggel, hogy ott az évmilliókkal korábban keletkezett 6-7 ezer méter magas Türkmenisztáni-Pamir hegyvonulatok eleve kijelölték a törésvonalakat – mutatott rá a geológus.

Magyarország a földrengések szempontjából a félig földrengésveszélyes területekhez tartozik, ami – az eddigi adatok szerint – azt jelenti, hogy 20-25 évenként számítani lehet egy-egy átlagosan 5,5–es nagyságú földmozgásra. Az eddigi rengések nem mutatnak határozottan egy zónaterületre, mivel idehaza nincsen olyan szabályos törésvonal – mint a veszélyeztetettebb területeken – ami ezt kijelölné. Ám az kijelenthető, hogy az országon észak-keleti, délnyugati irányban végigvonuló hegységek alatt kirajzolódik egy pászta, ami a régiót közepesen rengésveszélyessé teszi.

– Magyarországra földtani szempontból többek között jellemző, hogy évmilliók során például a 120 méter magas Gellérthegy kőzetrétegeihez hasonlók az Alföld alatt 6 km mélyen találhatóak meg, ami egyfajta figyelmeztető jel lehet a jövőben várható tektonikai mozgásokat illetően – fogalmazott a szakember, aki azt is hangsúlyozta, földrengést előre jelezni nem lehet, a védekezés legjobb módja földrengésbiztos építmények építése, különösen a veszélyeztetettebb területeken. A törökországi és szíriai földrengés pusztítása jelentős részben a biztonsági szabályok be nem tartása miatt volt ilyen mértékű.

Fotó: MTI/EPA/Erdem Sahin

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Exit mobile version