bíróságra került a teskándi jézusként hírhedtté vált miklós – „Összefogtak ellenem azok, akik egykor a barátaim voltak”

Bíróságra került a teskándi Jézusként hírhedtté vált Miklós – „Összefogtak ellenem azok, akik egykor a barátaim voltak”

Mintha csak egy sportszergyártó cég reklámfilmjéből lépett volna elő, trendi farmerben, színes kapucnis pulóverben és egy fiatalos fehér cipőben jelent meg a Zalaegerszegi Járásbíróság épületében szerda reggel a teskándi Jézus néven hírhedtté vált 70 éves férfi, aki a vád szerint magát egyfajta spirituális gyógyítónak kiadva húzott le hosszú időn keresztül embereket.

A magas, frissen nyírt, göndör hajú férfit jelentős kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalással és más bűncselekményekkel vádolja az ügyészség. Az előkészítő ülésen hat év börtönt kaphatott volna, ha mindent beismer és lemond a tárgyaláshoz való jogáról.

– Semmilyen vádpontban nem érzem magam bűnösnek, hamis vádakat hoztak fel ellenem, nem értek velük egyet. Ezek mind hamis állítások, zsarolásokból álltak össze. Összefogtak ellenem azok, akik egykor a barátaim voltak és zsaroltak éveken keresztül. Az indokát egyáltalán nem tudom, ezen gondolkodom három éve – mondta szűkszavúan a bíróságon T. Miklós. Hozzátette: a következő tárgyaláson kíván majd hosszabb vallomást tenni. A hat vádpontból álló vádiratot fél órán keresztül olvasta az ügyész, amit a férfi többnyire leszegett fejjel hallgatott.

A vád szerint a vádlott évtizedeken keresztül spirituális, energiával gyógyító mesternek adta ki magát. „Betegeit, tanítványait” csoportos foglalkozásokon és egyénileg is fogadta. „Tanításai” során a feltétel nélküli szeretetről, Istenről, a Megváltóról, a földi hívságok levetkőzéséről, az anyagi javak megvetéséről, a testi és lelki megtisztulásról, a szerénységről, az odaadásról és a mások iránti önzetlen áldozatról, a testiséget jelentő vágyak távol tartásáról beszélt. „Követői” naiv, a pénzügyekhez nem értő, az anyagi javakat megvető embernek ismerték meg. A személye köré csoportosuló – jellemzően gyógyításra, lelki útmutatásra vágyó – emberekkel országszerte különböző helyszíneken találkozott, így például Zalaegerszegen, Böhönyén, Nagykanizsán, Pécsett és Budapesten is. A férfi magát Jézus inkarnációjának, s ezáltal „gyógyító és lelket mentő mesternek” tüntette fel. Tanításaival látogatói bizalmába férkőzött, érzelmi függőséget teremtett velük, majd befolyásolni kezdte életvitelüket, pár- és pályaválasztásukat, továbbá pénzügyi döntéseiket. Követőit – nemes és önzetlen indokokra hivatkozva – arra buzdította, hogy az általa megjelölt jótékony vagy az ő életét előbbre vivő célokra különböző összegeket adjanak, a pénzt azonban saját luxuséletvitelének finanszírozására fordította. A sértettek egy része végig hitt a vádlott küldetésében, többen viszont megkérdőjelezték tevékenységét, de nem tudtak kitörni befolyása alól, mert a férfi azzal fenyegette meg őket, hogy aki „elárulja” őt, az megbetegszik.

I. A vádlott 1996-ban ismerkedett meg egy Libanonban élő magyar származású, jómódú doktornővel, akivel hamarosan bizalmas viszonyba került. A sértettet elvarázsolta a férfi tevékenysége és tanításai, ezért bőkezűen támogatta őt (nyaralás, drágakövek, ékszerek, cipők, órák ajándékozása). 2012 tavaszán a vádlott felvetette a sértettnek, hogy fektessen be egy zalai falusi ingatlanba. A nő – miután a férfi kihasználta naivitását és a magyar jogszabályok ismeretének hiányát – meghatalmazta a vádlottat, hogy a nevében intézhesse az ingatlanügyletet, s ezen felül átadott a részére 6700 eurót (akkori átlagárfolyam szerint 1 968 170 forint). 2013 januárjában a férfi azonban az ingatlant nem a sértett, hanem a saját részére vásárolta meg, amely a nő előtt 2018-ig titokban maradt. A vádlott még ebben az évben ismét anyagi segítségért fordult a sértetthez: 40 000 eurót (akkori átlagárfolyam szerint 11 377 600 forint) kért egy titokzatos „jó célra”. A nő átutalta a kért összeget a férfi egyik hívének bankszámlájára, aki felvette és a „mesternek” adta. A vádlott pedig arról tájékoztatta a sértettet, hogy ebből Cipruson akarja beindítani gyógyító-tanító tevékenységét, s ennek sikere után adja vissza a kölcsönt. Ténylegesen azonban a vádlottnak erre reális lehetősége nem volt, csupán a pénz megszerzése volt a célja. 2016 tavaszán a vádlott ismét pénzügyi segítséget kért a sértettől. A férfinak tudomása volt a nő 420 000 forintot érő, 18 karátos aranyból készült ékszereiről. A vádlott ezeket úgy szerezte meg, hogy azzal hitegette a sértettet, hogy az eladásukból származó összeget gyermekek táboroztatására fogja fordítani. Ez azonban ténylegesen nem szerepelt a tervei között, a pénzt saját megélhetésére fordította. Fentiekkel a vádlott összesen 14 365 770 forint kár okozott, amely nem térült meg.

Miklós csalással vádolja az ügyészség / Fotó: Fuszek Gábor Miklóst csalással vádolja az ügyészség / Fotó: Fuszek Gábor

II. Egy másik sértett 2004-től vett részt a vádlott által tartott gyógyításokon, foglalkozásokon. 2014. évre kialakult bizalmas kapcsolatuk miatt a nő feltétel nélkül elfogadta a vádlott által hirdetett tanokat, az önfeláldozás, a rászorulók megsegítésének fontosságát. A sértett még ebben az évben eladta az édesapjától örökölt ingatlanát, amelyből készpénzvagyonra tett szert. Ezt a férfi is megtudta, és rávette a nőt, hogy ebből jótékony célra adományozzon. 2014 novembere és decembere között a sértett összesen 5 millió forintot adott át a vádlottnak abban a hitben, hogy a férfi azt gyermektáboroztatásra fordítja. A vádlott azonban az átvett pénzt saját kiadásaira költötte el, 5 000 000 forint kárt okozva, amely nem térült meg.

III. A férfi 2003-ban egy egész családot behálózott, akik rendszeresen részt vettek a vádlott foglalkozásain, s hamarosan bizalmi viszonyba is kerültek vele. Ennek eredményeként több ingatlanukat is a férfi rendelkezésére bocsátották a foglalkozások helyszíneként, továbbá jótékony célokra adományokat is átadtak a vádlottnak, sőt esetenként bevásároltak neki és még a nyaralását is finanszírozták. 2015-ben a vádlott azzal kereste meg az édesanyát, hogy nincs otthona, s ezért anyagi segítségre lenne szüksége. Némi győzködés után a sértett – abban a hitben, hogy a vádlottnak nincs saját lakása – 2015 júliusában 10 millió forintot adott át a férfinak ingatlanvásárlás céljára. A vádlottnak azonban ebben az időszakban összesen 8 ingatlan képezte a tulajdonát. Az átvett pénzből végül még egy házat vásárolt, a jogi ügylet hátterét és valódi lényegét át nem látó nevelt lánya közreműködésével. Az okozott 10 000 000 forint kár végül az ingatlan tulajdonjogának a sértettre történő átruházásával megtérült.

IV. A vádlott „követői” körében a jótékonykodás fontosságát hangsúlyozta. Többször is adománygyűjtést kezdeményezett a közösségében konkrét, rászoruló személyek javára, az így megszerzett összegeket azonban saját céljaira fordította. A vádlott 16 sértettnek (akik jellemzően 2000-20 000 forint közötti összegeket adományoztak), 3 alkalommal, összesen 414 000 forint kárt okozott.

V. A sértett családjával együtt már 2003-ban megismerkedett a vádlottal. Tanításainak hatására erkölcsi kötelességének tartotta, hogy nehéz körülmények között élő személyeket anyagilag is támogasson. A vádlott 2010-ben azzal kereste meg a férfit, hogy tudomása van egy olyan személyről, akit támogathatna. A férfi – havi rendszerességgel – kezdetben 60 000, majd 100 000 forintot adott át e célból a vádlottnak, még azt követően is, miután a „tanító” közölte vele, hogy a támogatott elhunyt. 2017 szeptembere és 2018 májusa között a vádlott 900 000 forintot csalt ki így a férfitól, amit nem adott tovább a rászorultaknak, hanem saját megélhetésére fordította.

VI. Az egyik sértett nő hosszú időn keresztül rendszeresen látogatta a vádlott foglalkozásait, amelyekért jelentős összegeket is fizetett. 2018 nyarán azonban több sértett tudomására jutott, hogy a vádlott kihasználta a köréje csoportosuló embereket, s ennek érdekében megpróbálták anyagilag elszámoltatni a férfit. 2019 májusban a sértett nő (aki időközben elhunyt) és egy férfi ismerőse megpróbálták személyesen felvenni a kapcsolatot a vádlottal a lakóhelyén. A „mester” nem nyitott ajtót a nőnek, helyette autóval igyekezett elhagyni az ingatlant, amikor azonban észrevette az autóban ülő kísérőt, szidalmazni kezdte, rángatta az autó ajtaját és fenyegette. A férfi ijedtében belülről bezárta a gépkocsit, majd hívta a segélyhívót. Időközben a vádlott felhagyott a cselekménnyel és elhagyta a helyszínt.

Fotó: Fuszek Gábor

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!