Biztató adatok egy kínai vakcina hatékonyságáról

A gyengített vírusokon alapuló CoronaVac-oltást már több millió embernek adták be Törökországban.

A Sinovac Biotech kínai gyógyszergyár által a koronavírus ellen kidolgozott, CoronaVac nevű oltóanyag 83,5 százalékos hatékonyságúnak bizonyult a törökországi klinikai vizsgálatok harmadik szakaszában az ankarai Hacettepe állami egyetem közleménye szerint.

A beszámoló szerint

a készítmény 100 százalékban megelőzi, hogy a fertőzöttek kórházba kerüljenek.

A gyengített vírusokon alapuló CoronaVac tesztje 2020. szeptember 14-én kezdődött meg Törökországban. A védőoltás hatékonyságát 18 és 59 év közötti alanyokon vizsgálták. A kísérletben 10 216-an vettek részt, oltóanyagot 6648 ember, míg hatóanyag nélküli szert, vagyis placebót 3568 ember kapott.

A Hacettepe egyetem a szer mellékhatásait illetően azt közölte, hogy a tesztalanyok

  • 9,8 százalékánál jelentkezett fáradtság,
  • 7,6 százalékánál fejfájás,
  • 3,8 százalékánál izomfájdalom,
  • 2,5 százalékánál láz,
  • 2,4 százalékánál remegés,
  • 1,6 százalékuknál pedig az injekció helyén alakult ki fájdalom.

Haláleset nem történt – szögezte le az intézmény.

Törökországban a lakosság tömeges beoltása január 14-én kezdődött meg a CoronaVac vészhelyzeti alkalmazásával. A készítményt két részletben, 28 nap eltéréssel kell a szervezetbe juttatni. Az első adagot 7 millió 257 ezer, míg a második adagot már 2 millió 96 ezer embernek adták be. Az ország lakossága nagyjából 83 millió.

Tavaly decemberben a török kutatók egy részleges vizsgálatból még 91,25 százalékos hatékonyságúnak állapították meg a CoronaVacot.

Ezt a vakcinát Brazíliában is használják. Egy friss tanulmány szerint a vírus brazil variánsa ki tudja „kerülni” a CoronaVac által termelt antitesteket.

 

Nyitókép: MTI/AP/Silvia Izquierdo
Forrás: Infostart.hu