botrányos jelenetek a mai gyárfás tárgyaláson: portik tamás a bíróval veszett össze az ügyvédei miatt

Botrányos jelenetek a mai Gyárfás-tárgyaláson: Portik Tamás a bíróval veszett össze az ügyvédei miatt

Megkülönböztetett figyelem kíséri a 40. számú védett tanú vallomását a Fővárosi Törvényszéken a Fenyő János meggyilkoltatásának vádjával Gyárfás Tamás és Portik Tamás ellen zajló perben.

Mint ismert, a Fenyő-gyilkosság egy merénylet volt Fenyő János médiavállalkozó ellen Budapest II. kerületében, a Margit körút és a Margit utca sarkán 1998. február 11-én. A gépfegyveres támadásban Fenyő a helyszínen életét vesztette, az eset pedig az 1990-es évek végén Magyarországon zajló „maffiaháború” egyik legismertebb gyilkossága lett.

Gyárfás Tamás ellen a Fővárosi Főügyészség több mint két évtizeddel a Fenyő-gyilkosság után, 2019. július 31-én emelt vádat. Az ügyben a tárgyalás 2019. november 12-én kezdődött el a Fővárosi Törvényszéken. A tárgyalás során mintegy negyven tanút hallgattak meg, közülük számosat többször is.

A 40. számú védett tanú, egy hölgy, aki ma is szót kap, azt állította, hogy 1997 januárjában, egy nappal a kereskedelmi televíziós pályázat beadása előtt Fenyő azt mondta Portiknak, hogy mivel utóbbi be akarja vonni Gyárfást a majdani, közösen eltervezett tv-csatornájukba, így ő abból kiszáll. A felháborodott Portik emiatt a Művészinas étterembe rendelte Gy. Andrást, hogy Fenyő helyett keressen másik befektetőt, de Gy. András közölte, hogy ez máról holnapra lehetetlen.

Gyárfás2-KZ Gyárfás Tamás érkezik a tárgyalóterembe / Fotó: Knap Zoltán

A 40 sz. tanú szerint Portik fortyogott, hogy megöli Fenyőt, amiért így kicseszett velük. Gyárfás ekkor tette azt a megdöbbentő kijelentést, amit – érthetően – felkapott a sajtó: „Tomikám, nagy szívességet tennél vele, ez a szemét tényleg golyót érdemelne” – állította a védett tanú, aki még arról számolt be, hogy a pályázati anyagot 100-110 ezer forint készpénzért ő maga váltotta ki.

A tárgyaláson aztán kiderült, hogy a kereskedelmi tv-pályázatnak nem 1997. január elején, hanem április végén volt a leadási határideje. Gy. András pedig elmondta, hogy soha nem járt a szóban forgó étteremben. Ugyanezt állította Gyárfás Tamás is, aki azt sem tudta, hogy az hol van. Azt is hozzátette, fel sem merült fel benne, hogy Portikkal vagy Fenyővel bármikor is közös tévécsatornára pályázzon.

A bíróságon tanúként meghallgatott Pintér Dezső, a TV2-t elnyerő egykori pályázó elnöke elmondta, hogy a pályázati anyag nem 100-110 ezer Ft-be, hanem mintegy 20 millió forintba került, valamint, hogy a pályázók között sem Portik Tamás, sem Fenyő János, sem Gyárfás nem szerepelt.

Gyárfás3-KZ A bíróságon most Gyárfás ül bent egyedül / Fotó: Knap Zoltán

Összefoglalva: ellentmondások, megváltoztatott vallomások, sőt valótlan állítások. Ezektől tarkított a Fenyő János megölésével kapcsolatban felbujtással vádolt Gyárfás Tamás pere. A kedden megtartott tárgyaláson Portik Tamás azt mondta, egy bizonyos M. K. (egy Szlovákiában gyilkosságok miatt elítélt, közismert bűnöző) meg tudja mondani, ki követte el Fenyő János sérelmére a bűncselekményt. Portik szerint nem Jozef Rohác a tettes.

– Eltűnnek iratok, meghamisítanak dokumentumokat, ezért szeretnék feljelentést tenni – kezdte a tárgyalás elején Portik Tamás, hozzátéve, hogy meghatalmazott védője még nem tudott kellően felkészülni a tárgyalásra. – A meghatalmazott védőmet meg ön fel fogja jelenteni a kamaránál, ha a tárgyaláson nem jelenik meg – vágta a bíróhoz.

– Hogy a mai tárgyaláson nem lesz jelen, a bírósági jegyző tudta meg – válaszolta Póta Péter bíró. – A meghatalmazott védő arra hivatkozott, hogy csak a keddi tárgyalási napról tudott. A meghatalmazást egyébként ma megkapta a bíróság. Mivel Vincze Tamás ügyvéd úr nem jelent meg, helyettes védőt rendelt ki a bíróság, így a tárgyalás megtartható.

Gyárfás Tamás védője, Zamecsnik Péter szeretett volna szóhoz jutni, de Portik nem hagyta, és közölte: a meghatalmazást időben elküldték, illetve, hogy nem tudta, mikor lesz tárgyalás.

Kopogtak az ajtón, és egy bv-s tiszt lépett a terembe. Jelezte, hogy a női tanút csak később tudják előállítani.

– Egy órára kell csak. Miért Ön mit tud? – reagált Póta.

– Negyedóra, de akkor jelzem – válaszolta a bv-s és kiment a teremből.

Ezután Portik tovább folytatta a fejtegetését a kirendelt védő és a helyettes védő kirendeléséről.

– Ez nem vita tárgya. Úgy döntöttem, hogy Icsu ügyvéd úr fogja ellátni a védelmét – válaszolt erőteljesen a bíró.

– Nem lehet, mert ha meghatalmazott védő van, akkor a kirendelt védő nem járhat el, helyettes védő sem lehet – replikázott Portik.

– Tárgyalunk tovább, tudomásul vette? – így a bíró. – Mehetünk tovább? Következő téma?

A vita továbbra folyt a bíró és Portik között.

– Nem vagyok már sem kirendelt, sem meghatalmazott védő – reagált Icsu Róbert. – Nem kaptam meg az újabb beadványokat.

– Vártuk a meghatalmazást, hogy az megfelel a szabályoknak, illetve hogy Vincze ügyvéd úr megjelenik-e vagy sem. Addig nem tudtunk lépni – közölte Póta Péter. – Ezt tudom mondani Portik ügyvéd úr, Portik Tamás – botlott meg a bíró nyelve, ami derültséget keltett a terembe, ahol egyébként a hallgatóság igen gyér.

Itt van azonban Portik anyósa, aki eddig is figyelemmel követte a pert.

– Szabó László a vonalban van-e, ő a távolság miatt nem akart ide utazni, ezért távmeghallgatást kért – vitte tovább a tárgyalást a bíró.- Egyelőre úgy látom, nincs kapcsolatban a rendszerrel. Kérem, küldjünk neki egy elektronikus levelet!

– Valaki ide vár a folyosón – jelezte az ügyész.

– Akkor hívják már be, aki kint van!

De nem volt senki sem az ajtó elől.

– Kérem a felmentésemet – jelezte ekkor Icsu Róbert.

– A kirendelt védő nem kívánja elvenni a meghatalmazott védő jogát, ez nem tudom milyen jog – jelezte az ügyész. – Érdekellentét nem merült fel, eddig az ügyvéd úr tudta képviselni a vádlott jogai. A meghatalmazott védő jogai egyébként nem sérülnek azzal, hogy nem tudott megjelenni a bíróságon, és helyettes védőt rendeltek ki a vádlottnak. Ráadásul olyan ügyvédről van szó, aki eddig is képviselte a vádlottat, így Portik úr védelme sem sérül. Ügyvéd úr megfelelően képviseli Portik urat, mint azt eddig megtapasztaltuk, így nem látok okot a felmentésére – sorolta az ügyész.

Ezzel a bíró is egyetértett, és közölte, hogy elutasítja a felmentésre vonatkozó kérelmet.

– Most látom, hogy Dósa István vonalban van – észlelte a tanú bejelentkezését a bíró.

De a tanú helyett ismét Icsu Róbert ragadta magához a szót a korábbiakat megismételve.

Ebbe beleszólt az ügyész: – A korábbi meghatalmazott védőnek minden iratot át kellett volna adnia a kirendelt védőnek.

– Icsu ügyvéd úr, miért vállalta Portik úr képviseletét a keddi tárgyaláson, és akkor miért vállalta az ügyvédi törvény megsértését? – tette fel a kérdést a bíró. – Akkor miért tudott felkészülni a tárgyalásra?

Az ügyvéd helyett Portik válaszolt megismételve az általa már elmondottakat.

– Mit akar mondani? Szeretném tudni, mit akar mondani? – vágott közbe a bíró. – Mi az érdekellentét, ami kedden nem áll fenn, most pedig már igen?

– Kedden közöltem vele, hogy nem lesz az ügyvédem. Én pedig félek a retorzióktól – mondta a vádlott.

– Milyen retorziótól?

– Mindenféle, politikai is – közölte Portik.

– Miért most közölte, miért nem a tárgyalás előtt? – érdeklődött a bíró.

– Nem tudta az ügyvéd, hogy kik lesznek a mai tárgyaláson.

– Beszéljék meg egymás között – kérte Póta Péter. – Tartunk egy kis szünetet és Dósával folytatjuk – jelentette be.

A szünet után Portik Tamás már egyedül ült a kamera előtt.

– Nem akarja ellátni a védelmet – közölte a vádlott.

Erre a bíró azt válaszolta, hogy megvárja a BV hivatalos közlését arra vonatkozóan, hogy Icsu Róbert ügyvéd elhagyta-e az intézetet, vagy esetleg még visszatér Portik mellé.

Közben a bíró az ügyésszel és a Gyárfást védő Zamecsnik Péterrel arról egyeztetett, hogy a következő tanú maga kérte a távmeghallgatást.

Ekkor visszatért Icsu Róbert: – Levegőzni voltam. Nem lehet?

– Akkor tudjuk folytatni a tárgyalást – reagált a bíró.

– Én nem így gondolom – replikázott Icsu.

Az ügyész szót kért arra hivatkozva, hogy javasolja a tárgyalás elhalasztását, hogy a következő héten Portik Tamás ügyvédje meg tudjon jelenni. – Az már a bíróság megsértése, ami ezen a napon itt zajlik – jelentette ki. – Ha az ügyvéd el szeretne menni ebből az eljárásból, akkor engedjük el.

– Én csak az ügyvédi jogaimat védem – felelte Icsu Róbert. – Eddig kirendelt védő voltam, most már nem vagyok az.

– Most már én is úgy látom, hogy a helyettes védő se képviselje a vádlottat ezen a tárgyaláson. Elengedjük őt – mondta ki a bíró. – A védő és a vádlott között érdekellentét van, így a védő nem láthatja el a védelmet. A mai napra vonatkozóan a tárgyalás eddig tartott.

A bíró még ismertette a vonalban lévő tanúval, hogy ma nem tudják meghallgatni. Portik ekkor ismét közbe vágott.

– Portik úr, megtenné, hogy nem veszi át a szerepemet – oktatta ki idegesen a bíró a vádlottat.

A tanúnak pedig megjegyezte, hogy nyáron kerülhet sor a meghallgatására.

Fotó: Knap Zoltán

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!