Meglepő hatással lehetnek számos betegségre az egyébként fájdalomcsillapításra használt nem szteroid gyulladáscsökkentők.
Elterjedten használják manapság a nem szteroid gyulladáscsökkentőket (NSAID-okat) a gyulladás és a fájdalom csillapítására. Ezek a tabletták olykor más betegségekre, akár szívbetegségekre, daganatokra is hatással lehetnek, és ennek a magyarázatát keresték a Yale Egyetem kutatói.
A szakemberek szerint néhány ilyen gyógyszer, köztük az ízületi gyulladás és köszvény kezelésére használt indometacin, valamint a jól ismert, lázcsillapítóként is sokszor használt ibuprofen aktiválják a gyulladásgátló, antioxidáns és méregtelenítő hatásért felelős fehérjét (NRF2-t) a testsejtekben. Amennyiben a testünk sejtjeiben vagy szöveteiben egyensúlyhiány lép fel az oxigéntartalmú molekulák (úgynevezett szabad gyökök) és az antioxidánsok között, akkor oxidatív stressznek vannak kitéve. A hosszan tartó oxidatív stressz daganatokhoz, cukorbetegséghez, szívbetegségekhez stb. vezethet. Ha aktiválódik az NRF2, akkor megvédheti a sejteket az oxidatív stressz okozta károsodástól – magyarázza a ZME Science.
A Yale Egyetem kutatói egyelőre még csak szövetkultúrákon és egereken kísérleteztek, úgyhogy korai még végső következtetéseket levonni az emberekre. Anna Eisenstein vezető tanulmány szerző szerint ezek a kezdeti eredmények csak „szuggesztívek”, és további kutatásokra van szükség az NRF2 és az NSAID-ok közötti kölcsönhatásra az emberi szervezetben. Mindenesetre igen fontos kutatásról van szó, mivel nagyon gyakran használunk ilyen fájdaloműző gyógyszereket. A kutatócsoport most e gyógyszerek bőrre gyakorolt hatásait is vizsgálja (okoznak-e kiütéseket, súlyosbítják-e az allergiát), és azt, hogy ebben milyen szerepet játszik az NRF2.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!